Alman politikacılardan Türkiye'ye AİHM uyarısı

Büyükelçi krizinin aşılmasını memnuniyetle karşılayan Alman politikacıların Türkiye'yi AİHM kararları konusunda uyardığı belirtildi. SPD'li Schmid, "Aksi takdirde Türkiye'nin Avrupa Konseyi'nden ihraç edilmesi kaçınılmaz olur" ifadelerini kullandı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 26 Ekim 2021 14:58
Alman politikacılardan Türkiye'ye AİHM uyarısı

On farklı ülkenin büyükelçilerinin Osman Kavala için "serbest kalsın" çağrısı sonrası başlayan büyükelçi krizinin dün karşılıklı adımlarla aşılmış olması Alman politikacılar tarafından memnuniyetle karşılandı.

'Erdoğan geri adım attı'

DW Türkçe'de yer alan habere göre, Almanya'da Yeşiller ve Hür Demokrat Parti (FDP) ile koalisyon görüşmeleri yürüten Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) dış politika uzmanı Nils Scmid Alman RBB Radyosu'na yaptığı açıklamada "zor diplomatik çalışmalar yürütüldüğünü ancak sonunda Erdoğan'ın geri adım attığını" söyledi.

'Kavala derhal tahliye edilmeli'

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Osman Kavala'nın "derhal tahliye edilmesi" yönündeki kararını hatırlatan Schmid, "Türkiye bu kararları uygulamamakta ısrar ederse Avrupa Konseyi üyeliğinden çıkarılması kaçınılmaz olur" ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

ABD, Almanya ve Fransa'nın da aralarında bulunduğu 10 ülke büyükelçisinin tutuklu iş insanı ve insan hakları savunucusu Osman Kavala'nın serbest bırakılması için Türk hükümetine yaptığı ortak çağrının ardından Ankara ile Batı arasında yaşanan "istenmeyen kişi" krizi dün büyükelçiliklerin Viyana Sözleşmesi'nin 41'inci maddesine bağlılıklarını teyit ettikleri açıklama ile yatışmıştı.