Afganistan'da deprem: Ölü sayısı 1000'e ulaştı

Afganistan'ın Paktika vilayetinde gece meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki deprem çok sayıda insan hayatını kaybetti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 23 Haziran 2022 02:01

Afganistan acil durum yetkilisi, şiddetli depremde en az 920 kişinin öldüğünü, 600 kişinin yaralandığını söylemişti. AFP haber ajansının geçtiği son dakika bilgisine göre deprem sonrası hayatını kaybedenlerin sayısı 1000'e ulaştı.

Yetkililer, depremden en çok Paktika vilayetinin Giyan ilçesi ile Host vilayetinin Spirey ilçesinin etkilendiğini bildirmişti. Depremde ilk belirlemelere göre 255 kişinin yaşamını yitirdiği, çok sayıda yaralı olduğu bilgisi paylaşılmıştı. Yetkililer, arama kurtarma çalışmalarının sürdüğünü ve Kabil'den de bölgeye helikopterlerle destek gönderildiğini kaydetmişti.

ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu (USGS), önce 6,1 olarak açıkladığı depremin büyüklüğünü 5,9 olarak güncellemişti. Depremin merkez üssünün Afganistan'ın doğusunda, Pakistan sınırında bulunan Host vilayetinin 46 kilometre güneybatısı olduğu açıklanmıştı.

'Her türlü yardıma hazırız'

Dışişleri Bakanlığı, Afganistan'da meydana gelen depremde hayatını kaybedenler için taziye mesajı yayımladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada Afganistan'ın doğusundaki 5.9 büyüklüğündeki depremin özellikle Paktika vilayetinde çok sayıda can kaybı ile yaralanmaya ve ciddi hasara yol açmasının büyük bir üzüntüyle öğrenildiği belirtildi.

Halihazırda Afganistan'da faaliyetlerini sürdüren Kızılay tarafından bölgedeki depremzedeler için insani yardımların sevk edildiği kaydedilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı: "Türkiye her zaman olduğu gibi, depremden etkilenen kardeş Afgan halkına her türlü yardımı yapmaya hazırdır. Yaşamını yitirenlere Allah'tan rahmet diliyor, yakınları ile kardeş Afganistan halkına taziyelerimizi sunuyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz."

Pakistan: Yardım ulaştıracağız

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, Afganistan'ın Paktika vilayetinde gece meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki depremde yaşamını yitirenler için taziye mesajı yayımladı. Radio Pakistan’daki habere göre, Başbakan Şerif, Afganistan’daki depremde yaşamını yitirenlerden ötürü derin üzüntü duyduğunu belirtti.

Pakistan’ın bu zor zamanda Afganistan’ın yanında olduğuna işaret eden Şerif, İslamabad’ın depremden etkilenen Afgan halkına yardım ulaştıracağını bildirdi.

Kaynak: Ajanslar