Abe'ye suikast: Saldırganın kimliği tespit edildi

Abe'ye suikast: Saldırganın kimliği tespit edildi
Japonya'nın en uzun süre başbakanlığını yapmış olan Şinzo Abe, bugün parlamento seçimleri için kampanya konuşması yaptığı sırada silahlı saldırıya uğradı. Yerel medya, Abe'nin durumunun kritik olduğunu aktardı. Saldırganın kimliği açıklandı.

Japonya Başbakanı Kişida Fumio, 67 yaşındaki eski Başbakan Shinzo Abe'nin durumunun kritik olduğunu bildirdi. Polis, silahlı saldırıyı gerçekleştirdiğinden şüphelenilen, eski bir Deniz Öz Savunma Kuvvetleri üyesi olduğu öne sürülen 41 yaşındaki bir adamın tutuklandığını duyurdu.

Abe'den hoşlanmıyormuş

Abe'ye saldırı düzenleyen kişinin 41 yaşındaki Tetsuya Yamagami adında bir adam olduğu tespit edildi. Japonya'nın kamu yayını yapan kanalı NHK'nin haberine göre, Yamagami polise verdiği ifadesinde Abe'den haz etmediğini ve bu sebeple de onu öldürmek istediğini söyledi.

Kalbi durmuş

Bir hastane yetkilisi, Abe'nin hastaneye kaldırıldığında kalbinin durmuş halde olduğunu ifade etti.

Görüntü kısa süreliğine karartıldı

NHK, Abe'nin bir tren istasyonunun dışında kampanya konuşması yaptığı sırada iki el silah sesi duyulduğunu, ardından görüntünün kısa süreliğine bulanıklaştı ve daha sonra güvenlik görevlilerinin gri tişörtlü ve bej pantolonlu bir adamı yakaladığını gösteren bir video yayınladı. NHK'de gösterilen bir başka videoda ise Abe'nin arkasında bir duman bulutu görüldü.

Yerde kanlar içinde yattı

Haber ajansı Kyodo, Abe'yi sokakta bir otokorkuluğun yanında yüzüstü yatmış bir halde, beyaz gömleğinin kan içinde olduğunu gösteren bir fotoğraf yayınladı. Fotoğrafta, etrafına insanların toplandığı, birisinin ise kalp masajı yaptığı görüldü.

TBS kanalı Abe'nin göğsünün sol tarafından ve boynundan da vurulduğunu bildirdi.

'Japonya için beklenmedik bir olay'

Sıkı silah yönetmelikleri olan Japonya'da siyasi şiddet suçları nadiren görülüyor. 2007 yılında üst düzey Nagazaki yetkilisi, bir yakuza gangsteri tarafından vurularak öldürülmüştü. Japonya Sosyalist Partisi başkanı 1960 yılında bir konuşması sırasında sağcı bir genç tarafından samuray kılıcıyla öldürülmüştür.

Waseda Üniversitesi'nde siyaset bilimi profesörü olan Airo Hino, "Daha önce böyle bir şey olmamıştı" diyerek böyle bir silahlı saldırının Japonya için beklenmedik bir şey olduğunun altını çizdi.

Sağlık gerekçeleriyle görevini bırakmıştı

Japonya'nın 2012-2020 döneminde başbakanlık görevini yürüten Abe, ülkenin en uzun süre iktidarda kalan başbakanı olmuştu. Abe görevi, iki yıl önce sağlık gerekçeleriyle bırakmıştı.

halktv.com.tr DIŞ HABERLER