ABD'nin boykot kararına Çin'den yanıt: Sporu siyasallaştırmayın

ABD'nin 2022'de Çin'in başkenti Pekin'de düzenlenecek Kış Olimpiyat Oyunları'na yönelik boykot kararı alması Çin'de tepkiye neden oldu. Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'ye tepki geldi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 07 Aralık 2021 14:06
ABD'nin boykot kararına Çin'den yanıt: Sporu siyasallaştırmayın

Bakanlık ABD'nin bu kararının karşılıklı diyalog ve önemli alanlardaki işbirliğine zarar verebileceğini vurguladı.

ABD'nin "insan hakları ihlallerini" gerekçe gösterip 2022'de Çin'in başkenti Pekin'de düzenlenecek Kış Olimpiyatlarına diplomatik heyet göndermeme kararına tepki geldi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian bugün düzenlediği basın toplantısında ABD'nin Oyunlar'a zarar vermeye çalıştığını ve böyle yaparak kendi güvenilirliğini zedelediğinin altını çizdi.

'Kararlı tedbirler alınacak'

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, yaptığı açıklamada, ABD'nin dün Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi ve diğer bölgelerdeki insan hakları ihlalleri nedeniyle Pekin'de düzenlenecek Kış Olimpiyatları'na diplomatik boykot uygulayacağını açıklamasıyla ilgili değerlendirmede bulundu.

Washington'ın tavrının, Olimpiyat Şartı’na, sporun siyasi tarafsızlığının korunması gerektiği ilkesine ve olimpiyatların "Hep Birlikte" sloganına aykırı olduğunu ifade eden Sözcü Cao, "Çin, bu tavrı esefle karşılamakta ve protesto etmektedir, bu konuda, kararlı karşı tedbirleri alacaktır" dedi.

Karşı tedbirlere dair detay vermeyen Cao, ABD'nin boykot adımıyla Çin ile olimpiyat alanında iş birliğine kapıyı kapadığını ve ikili ilişkilerde olumsuz bir atmosfer yarattığını belirtti.

Cao, "ABD, eylemlerinin yaratacağı vahim sonuçların farkına varmalıdır" ifadesini kullandı.

'Yüzyılın yalanı'

Sincan’da soykırım ve insan hakları ihlallerine dair iddiaları "yüzyılın yalanı" olarak niteleyen Cao, ABD'nin ideolojik önyargılarla, yalan ve dedikodulara dayanarak Pekin Kış Olimpiyatları’na gölge düşürmeye çalıştığını savundu.

Cao, devlet yetkililerinin olimpiyatlara kendi ulusal olimpiyat komitelerinin davetiyle katıldığını hatırlatarak, "ABD'li yetkililerin kendi sporcularına destek vermek için olimpiyatlara gelip gelmeyecekleri kendi kararlarıdır" dedi.

Olimpiyatların siyasi tavır ve manipülasyon sahnesi olarak kullanılmaması gerektiğini vurgulayan Cao, "Olimpiyatlarda spotlar sporcuların üzerine olmalı, boykot yaygarası koparan siyasilerin değil" değerlendirmesinde bulundu.

Sözcü Cao, ABD'nin olası boykotuna ilişkin dün de "ABD, eğer önemli bazı alanlarda diyalog ve iş birliğinin olumsuz etkilenmesini istemiyorsa Çin'in kaygılarını ciddiye almalı, sporu siyasallaştırmaktan ve Pekin Kış Olimpiyatları'na boykot meselesini sürekli gündeme taşımaktan vazgeçmelidir" açıklamasında bulunmuştu.