ABD'li eski danışmanın darbe itirafına BM'den tepki

ABD'li eski danışmanın darbe itirafına BM'den tepki
Eski Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'un katıldığı bir televizyon programında söylediği "başka ülkelerde darbe planlamalarını destekledikleri" yönündeki açıklamalarına Birleşmiş Milletler'den (BM) tepki geldi.

BM Genel Sekreteri Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, New York'ta gazetecilere bir açıklama yaparak eski ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'un "başka ülkelerde darbe planlamalarını destekledikleri yönündeki" açıklamasına tepki gösterdi.

'Güç transferine karşı durduğumuz açıktır'

Gazetecilerin Bolton'un açıklamaları doğrultusundaki sorularını yanıtlayan Haq, "Genel bir kural olarak, elbette, ülkelerdeki herhangi bir demokratik olmayan güç transferine karşı durduğumuz açıktır" diyerek "BM, hangi ülke olursa olsun, herhangi bir demokratik olmayan yetki devrine karşı olduğunu teyit eder" ifadesini kullandı.

Sözcü Yardımcısı, bu pozisyonun askeri darbe içerip içermediği sorusuna cevaben, "Evet, elbette" yanıtını verdi. BM'nin açıklaması, eski ABD Başkanı Donald Trump'ın ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'un bir televizyon programında, ABD dışındaki "darbe planlamalarına" kişisel olarak katıldığını beyan ettiği konuşmasına yanıt niteliği taşıyor.

Ne olmuştu?

Eski Başkan Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton, 12 Temmuz'da CNN kanalında yayınlanan bir programa katılarak ABD dışındaki "darbelerin planlanmasına" dahil olduğu itirafında bulunmuştu. 6 Ocak Kongre baskını hakkında da yorum yapan Bolton, sunucunun, "Darbe yapmak için son derece zeki olmaya gerek yok" sözleri üzerine, "Burada değil de başka ülkelerde darbe planlamalarına yardımcı olmuş biri olarak buna katılmıyorum" ifadesini kullanmıştı.