Eski ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı: Başka ülkelerde darbe planlamalarına yardımcı oldum

Eski ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı: Başka ülkelerde darbe planlamalarına yardımcı oldum
Beyaz Sarayın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton Amerika merkezli CNN televizyonuna konuk oldu. Konuk olduğu programda Bolton kendisini, "başka ülkelerde darbe planlamalarına yardımcı olmuş biri" olarak tanımladı.

Beyaz Saray eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, CNN televizyonunun, 6 Ocak Kongre baskınına ilişkin özel yayınına konuk oldu. Bolton, programda kendisini, "başka ülkelerde darbe planlamalarına yardımcı olmuş biri" olarak tanımladı.

Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın seçim sonuçlarına kabul etmeyip 6 Ocak'ta darbe yapmaya kalkışıp kalkışmadığı konusunda CNN sunucusu Jake Tapper ile Bolton arasında tartışma yaşandı. Bolton, 6 Ocak olaylarının "dikkatlice planlanmış bir darbe" olarak nitelenmesine yönelik, Trump'ın böyle çalışmadığını, bir fikirden başka bir fikre kolay atladığını söyledi.

Tapper'ın "Darbe yapmak için son derece zeki olmaya gerek yok" diye karşılık vermesi üzerine Bolton, şu ifadeleri kullandı: "Burada değil de başka ülkelerde darbe planlamalarına yardımcı olmuş biri olarak buna katılmıyorum. Bu çok çalışma gerektirir. Onun yaptığı bu değildi. Bir fikirden başka bir fikre atlıyordu. Sonuç itibariyle o, bu isyancıların Kongreye girmesinin önünü açtı ama anayasayı ortadan kaldırmak için değil."

Kaynak:AA