Halk TV Canlı Yayın
AB'den 'Libya'da ateşkes' açıklaması
Avrupa Birliği, Libya'da kabul edilen ateşkes ile ilgili olarak açıklama yaptı. Açıklamada, ateşkes kararı doğru bir adım olarak nitelendirildi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Türkiye ve Rusya’nın çağrısıyla Libya’da yapılan ateşkesi “Doğru yönde atılmış bir ilk adım” olarak nitelendirdi.

Rusya’da Libya’daki taraflar arasında görüşmeler devam ederken AB’den bir açıklama geldi. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ortak çağrısı üzerine Libya’da yapılan ateşkesin doğru yönde atılmış bir ilk adım olduğunu söyledi.

Von der Leyen, “İhtiyaç duyulan şey birleşme, yeniden yapılanma ve birlik hükümeti için bir süreçtir. Gitmek için uzun bir yol var. Bunun Birleşmiş Milletler liderliğinde bir süreç olması gerekiyor. Bu son derece önemlidir” dedi.

Ne olmuştu?

Libya’da cumartesiyi pazara bağlayan gece, taraflar arasında ateşkes kabul edilmişti. Libya yerel basınında yer alan haberlerde de bugün Hafter ve Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es Serrac’ın Moskova’da görüşeceği belirtildi. Ancak konuya ilişkin resmi kaynaklardan henüz bir açıklama yapılmadı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan da Libya’da barış ve 'istikrarı sağlama çabaları' kapsamında Moskova’ya geldi.

İHA