ABD'de sürü bağışıklığı için geri sayım:  San Francisco kritik eşikte
Ekleme: | Güncelleme: 10.06.2021 15:21

ABD'de sürü bağışıklığı için geri sayım: San Francisco kritik eşikte

ABD'de San Francisco, koronavirüsle mücadelede sürü bağışıklığı hedefine ulaşmaya çok yakın. Şehir genelinde nüfusun yaklaşık yüzde 80’i en az bir kez koronavirüsü aşısı olmuş durumda.

ABD'de koronavirüs salgınını bitirecek sürü bağışıklığına ilk ulaşan şehir San Francisco olmak üzere. Nüfusun yüzde 68'inin iki doz aşılandığı şehirde günlük vaka ortalaması yüzde 13.7. Worldometers’ın verilerine göre 34.2 milyon vaka ve 613 bin can kaybının görüldüğü ülkede, San Francisco sürü bağışıklığının ulaşılabileceği ilk şehir olabilir.

The Guardian’ın haberine göre, California Üniversitesi’nden Prof. Dr. George Rutherford, vakaların sıfırlanmasa da yeni yayılma yaratacak seviyede olmadığını söyledi. Rutherford, “Sürü bağışıklığının benzediği şey bu. Birkaç vakayla karşılaşabilirsiniz ancak bu yayılmayacak” dedi. 

Toplumun yüzde 60-70’lik kısmının aşılanması sürü bağışıklığına ulaşılması anlamına geliyor. Ancak yapılan son çalışmalarla, ortaya çıkan yeni mutasyonların bu oranı yüzde 80-90 bandına çektiği düşünülüyor.

Dünya