ABD üretimi silahlarla cephede yoğun eğitim

ABD üretimi silahlarla cephede yoğun eğitim
Ukrayna'da Rusya Savaşı nedeniyle cephede görevli askerler, çatışmalara girmedikleri günlerde ABD üretimi ve yerli silahlarla yoğun savaş eğitiminden geçiriliyor.

Ukrayna'nın çeşitli bölgelerinde çatışmaların sürdüğü cephe hatlarında savaşan askerler, cephede olmadıkları günlerde silah atış eğitimi alıyor.

Zaporijya cephesinde konuşlanan Ukrayna ordusunun Bölgesel Savunma Tugayı'na bağlı bazı askerler, sabah saatlerinde cepheden çıkıyor ve savaş eğitim programlarına katılıyor.

Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinden özel izin alarak Zaporijya cephesinde düzenlenen tatbikat sırasında, Ukraynalı askerlerin ABD üretimi çeşitli silahlardan atış yapma faaliyetleri görüntülendi.

Bölgesel Savunma Tugayı'na bağlı askerler, haftada 3 kez benzer savaş eğitiminden geçirilerek değişik silahları kullanmayı öğreniyor. Cephenin bir bölgesinde toplanan askerler, savaş eğitimi sırasında karşı taarruz düzenlemesi ve temsili düşmanın etkisiz hale getirilmesi için tatbikat yapıyor. Eğitime katılan çoğu asker, aylardır cephede görevliyken, orduya yeni katılanlar da diğer askerlerin yanında eğitim alarak cephedeki göreve gitmek için hazırlanıyor.

"Şimdilik eğitim alarak tecrübe kazanıyoruz"

04-2023-10-mart-08-aa-30497804.jpg

ABD üretimi Browning M2 12.7 mm ağır makineli tüfekten atış yapan "Aleks" kod adlı 40 yaşındaki asker, kullandığı silah hakkında bilgi verdi. Ukrayna ordusunun benzer silahları cephede aktif kullandığına dikkati çeken Aleks, "Bu silah, Browning M2'dir. Mermileri 6 kilometreye kadar atabiliyor, 2 kilometrelik mesafede hedefe zarar verebiliyor. Hedefler arasında hafif zırhlı araçlar ve piyadeler var. Bu bir ABD üretimi silahtır" ifadesini kullandı.

Aleks, düşman hedeflerine karşı oldukça etkili bir silah olduğunu vurgulayarak, "Ukrayna ordusu, cephede bunu aktif şekilde kullanıyor. Bizim ekibimiz henüz çatışmalara girmedi. Şimdilik eğitim alarak tecrübe kazanıyoruz. Cephede bunu kullanan arkadaşlardan silahın özelikleri hakkında bilgi alıyoruz" diye konuştu.

"Sabah cepheden çıktık ve doğrudan eğitime katıldık"

Tatbikat kapsamında siperden atışlar yapan bir diğer ABD üretimi MK 19 otomatik bombaatarın "Veper" kod adlı operatörü, söz konusu silahın ABD tarafından silah yardımı kapsamında Ukrayna'ya gönderildiğini söyledi.

Veper, MK 19 otomatik bombaatarın kendi sınıfında oldukça güçlü olduğuna işaret ederek, "Bu, çok etkili bir silahtır. ABD tarafı, bunu bize silah yardımı kapsamında gönderdi. Hafif zırhlı araçları imha edebiliyor" dedi.

Cephede savaş faaliyetlerini yürüten Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin çeşitli tugaylarında artık bu silahın bulunduğunu belirten Veper, "Birçok tugayda bu silahtan var. Askerler, cephede bunu aktif olarak kullanıyor. Ayrıca askerlere sık sık eğitim veriliyor" bilgisini verdi.

Veper, savaş eğitimine katılan çoğu askerin zaten cephede görev yaptığını, bazılarının ise silah kullanmayı öğrendikten sonra cepheye gönderileceğini kaydetti.

Benzer tatbikatların sık sık düzenlendiği bilgisini paylaşan Veper, "Bu sabah cephedeki görevimizden döndük ve doğrudan savaş eğitimi alanına geldik. Haftada 3 kez benzer savaş eğitim programını uyguluyoruz" dedi.

Cephedeki patlama seslerinin de duyulduğu eğitim sahasında, insansız hava araçlarının (İHA) da eğitim uçuşları yapılıyor.

Kaynak:AA