ABD söz verdi: Assange'ı yüksek güvenlikli hapishaneye göndermeyeceğiz

ABD, WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange'ın iade edilmesi halinde yüksek güvenlikli hapishanede tutulmayacağı yönünde Birleşik Krallık Yüksek Mahkemesi'ne söz verdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 08 Temmuz 2021 14:59
ABD söz verdi: Assange'ı yüksek güvenlikli hapishaneye göndermeyeceğiz

Biden yönetimi, Assange'ın suçlu bulunması halinde cezasının uygulanması için memleketi Avustralya'ya gönderileceği konusunda da güvence sundu.

Londra Merkez Ceza Mahkemesi, Assange'ın casusluk ve gizli bilgileri sızdırmakla suçlandığı ABD'ye iade talebini ocak ayında reddetmişti.

Kararda yüksek güvenlikli hapishanenin Assange'ın akıl sağlığını bozabileceği ve intihar riski oluşturabileceği gerekçe gösterilmişti.

Birleşik Krallık Yüksek Mahkemesi ise 7 Temmuz'da, ABD'nin, Assange'ın iadesini engelleyen ve ocak ayında verilen karara karşı temyiz başvurusunda bulunmasına resmen izin verdi. Bu sayede ABD'nin kararı temyize götürmesinin yolu açıldı ama herhangi bir duruşma tarihi belirlenmedi.

Mahkemenin bu kararının detayları kamuoyuna açıklanmazken, Kraliyet Savcılık Servisi'nin bir e-postasında ABD'nin verdiği sözler ortaya çıktı.