"365 gündür Cumhurbaşkanı ile görüşmek istiyorum ama sesimi duyuramıyorum"

"365 gündür Cumhurbaşkanı ile görüşmek istiyorum ama sesimi duyuramıyorum"

Gülistan Doku için mücadele eden ablası Aygül Doku, "365 gündür Cumhurbaşkanı ile görüşmek istiyorum ama sesimi duyuramıyorum. Bugün Cumhurbaşkanı çıkıp, 'Gülistan Doku Nerede?' dediği anda bulunacak" diyor.

Nurcan Çalışkan - Halk TV

Tunceli’de Munzur Üniversitesi öğrencisi olan Gülistan Doku bir yıl önce bugün ortadan kayboldu. 365 gündür haber alınamayan Doku için valilik 18 Ağustosta arama faaliyetinin sonlandığını duyurmuştu. Peki Gülistan Doku nerede?

5 Ocak 2020’de kaybolan ve kendisinden bir daha haber alınamayan Gülistan Doku’nun bulunması için mücadele eden abla Aygül Doku, "Ben 365 gündür Cumhurbaşkanı ile görüşmek istiyorum ama sesimi duyuramıyorum. Bugün Cumhurbaşkanı çıkıp, 'Gülistan Doku nerede?' dediği anda Gülistan Doku bulunacak.” diyor.

12.jpg

Gülistan’ın 365 gündür yaşayıp yaşamadığını, bu zamana kadar bir yerde işkenceye maruz kalıp kalmadığını bilmedikleri için aile olarak perişan bir durumda olduklarını belirten Gülistan’ın ablası Aygül Doku, Soruşturma sonuç verecek bir şekilde yapılsaydı, kimse korunmaya çalışılmasaydı, biz bugün ‘Gülistan Doku Nerede?’ sorusunun cevabını bulmuş olacaktık.” diyor.

“Bizim sarılıp ağlayabileceğimiz bir mezar taşımız bile yok”

Doku, “Bugün Gülistan’ın bir mezartaşı olsaydı, biz bugün acımızı yaşayacaktık. Acımızı bile yaşayamıyoruz. Bizim sarılıp ağlayabileceğimiz bir mezar taşımız bile yok. Doku ailesine bir mezartaşı çok görüldü. Lütfen bugün biri çıkıp Gülistan Doku hakkında bir açıklama yapsın. ‘Biz Gülistan’ı bulacağız, Gülistan’ın mezartaşı olacak, Gülistan’a ve size bunu yaşatanlar adaletin önünde yargılanacak’ desin. Bu ülkede bir Cumhurbaşkanı, İçişleri Bakanı, Adalet Bakanı, bir Aile Bakanı varsa, Gülistan Doku’ya ne oldu? Sorunsunun cevabını vermeli.” şeklinde konuştu.

“Bugün Gülistan bulunmazsa, yarın benim kızım da bulunmayacak”

Gülistan’ın dünden beri Türkiye gündeminde olduğuna dikkat çeken Doku, “Çünkü insanlar merak ediyor. 21 yaşında üniversiteli gencecik bir kadın nasıl yok? Bugün Gülistan bulunmazsa, yarın benim kızım da bulunmayacak. Bugün gülistan için 17 ilde hep ses yükselecek. Benim ailem de o sese ortak olacak. Ailem bir yıldır bağırıyor sesini duyurmaya çalışıyor ama hiçbir şekilde sesimizi duyan yok. Benim ailem bitmiş durumda artık bu aileye birileri kalkıp bir cevap versin.”

“Cumhurbaşkanıyla görüştürülmüyoruz, neden engelleniyor bilemiyoruz?”

Kaybolduğunda 21 yaşında olan kardeşinin akibetini merak eden acılı abla yetkililere şöyle seslendi: “Ne olur artık biri çıkıp bir açıklama yapsın. Neden hepsi de sanki bu olay yokmuş gibi sessiz kalmaya devam ediyor. Bir yetkili çıkıpta ‘Biz Gülistan’ı bulacağız, Gülistan’a ve ailesine bu acıları yaşatanlar cezasını alacaklar açıklamasını bekliyorum. Kendi ülkemizde bu kadar acı yaşamanın izahı yok. Biz derdimizi kime anlatacağız? Ben 365 gündür Cumhurbaşkanı ile görüşmek istiyorum ama sesimi duyuramıyorum. Bugün Cumhurbaşkanı çıkıp, 'Gülistan Doku nerede?' dediği anda Gülistan bulunacak. Sizlerin aracılığınızla sesleniyorum. Neden Cumhurbaşkanıyla görüştürülmüyoruz, neden engelleniyor? Lütfen artık sesimizi duyun. 

"Zaynal Abakarov’un içeride olması lazım"

Yılan hikayesine dönen bu olayın ardındaki sır perdesi aralanmasını isteyen abla Doku şöyle devam etti:

“Gülistan kaybolmadan bir gece önce 4 Oacak gecesi Zaynal Abakarov’un evine gidiyor. Evde neler yaşandığı koca bir muamma ama Gülistan evden ağlayarak çıkmış. Neden o gece o eve gitti, darp edildi, polislik oldu? Bu konu aydınlatılamıyor. Neden polislik olduğu geceden sonra sırra kadem bastı. Tunceli avuç içi kadar bir kent. Her yer MOBESE kameralarıyla dolu. Araştırılıp etkin bir şekilde soruşturulsa Gülistan’mız bulunurdu.

“Neden korunuyor bu aile? Zaynal Abakarov kim?”

Gülistan’ın köprüde bir görüntüsü vardı ama bir türlü çözülemiyor. Gülistan yok diyorlar, başka da bir şey demiyorlar. Soruşturma ne aşamada artık ben de bilmiyorum. Çalışıyoruz araştırıyoruz diyorlar ama bugün Zaynal Abakarov neden gözaltına dahi alınmıyor. Annesinin, babasının ve kendisinin ifadeleri alındı. Üçünün de ifadeleri çelişkilerle dolu. O gece Gülistan’a kapıyı kimin açtığı bile belli değil. Neden korunuyor bu aile?

Zaynal Abakarov kim? Bugün yetkililer ‘Gülistan intihar etti’ diyor. İntihar ettiyse Gülistan’ın bedeni nerede? Gülistan eğer intihar etmişse, bugün Zaynal Abakarov’un içerde olması lazım. Neden adalet Doku ailesine yetişemiyor. Neden 21 yaşında gencecik bir kadının sesini yetkililer duymuyor.” şeklinde konuştu.