Cumartesi Anneleri Nihat Aydoğan için adalet istedi

Cumartesi Anneleri Nihat Aydoğan için adalet istedi
Cumartesi Anneleri/İnsanları 818. Haftalarında Nihat Aydoğan için adalet istedi.

Cumartesi Anneleri/İnsanları 818. Haftalarında Nihat Aydoğan için adalet istedi.

Koronavirüs salgını nedeniyle açıklama sosyal medyadan yapıldı.

Cumartesi Anneleri ve İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon adına yapılan ve Cumartesi İnsanları'ndan Birgül Şahin'in okuduğu açıklamada 39 yaşındaki Nihat Aydoğan’ın Mardin Midyat Doğançay köyündeki evinden 30 Kasım 1994’te gözaltına alındığı belirtildi.

“Resmi makamlar Nihat Aydoğan'ın gözaltına alındıktan 20 gün kadar sonra nöbetçi savcılığa sevk edildiğini ve ifadesi alındıktan sonra da serbest bırakıldığını iddia etti. Ancak bu iddia hiçbir zaman güvenilir kanıtlarla desteklenmedi. Nihat Aydoğan’dan bir daha haber alınamadı.”

Açıklamada uzun yıllar sonra Nihat Aydoğan için nüfus kütüğüne ölüm kaydı düşüldüğünün açığa çıktığı belirtildi.

“Ailesinin ‘Öldüyse mezarı nerede?’ sorusu cevapsız bırakıldı. Nüfus İdaresine ölüm bildiriminde bulunan köy muhtarı, jandarma komutanının baskısı sonucunda gerçek olmayan bu bildirimi düzenlemek zorunda kaldığını itiraf etti.”

26 yıldır Aydoğan Ailesi’nin yaptığı tüm başvuruların sonuçsuz kaldığı belirtildi. Bölgede açığa çıkan toplu mezarlarla ilgili İnsan Hakları Derneği aracılığıyla yapılan başvuru sonucunda Savcılık bu kişilerin kaybedildiklerine dair bilgi olmadığı gerekçesiyle kapatılması talebiyle dosyayı Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi.

Açıklamada "Hukuk işletilsin, Aydoğan Ailesi’nin adalet talebi karşılansın" denildi.

"Bizim de mezarımız olsun"

Nihat Aydoğan'ın eşi Halime Aydoğan “Ne iz var ne ses var ne kemik var ne mezarı var.  Hala bir iz bulamadım. Bir mezara koysam Cuma günleri gitsem Fatiha okusam” dedi.  “Devletten rica ediyorum bu kemikleri çıkarsın meydana bizim de mezarımız olsun” diye seslendi. 

Nihat Aydoğan’ın kızı Necmiye Aydoğan ise babası gözaltına alındığında iki yaşında olduğunu söyledi. “28 yaşımdayım hiç babamı görmedim, babamın torunları oldu onlar da görmedi ne yazık ki. Sadece mezarımız olsun bayramda mezarına gidip çiçek koymak istiyoruz” dedi.

 

Etiketler :