CHP'li Yılmazkaya uyardı: İşsizlik ve yaşanan iflaslar intiharları tetikliyor

CHP'li Yılmazkaya uyardı: İşsizlik ve yaşanan iflaslar intiharları tetikliyor

Gaziantep'te artan intihar vakalarının ardındaki gerekçelere bakıldığında; işsizlik, borç batağı ve yaşanan iflasların olduğunu ifade eden CHP Gaziantep Milletvekili Yılmazkaya, Bu intiharların sorumlusu, kötü ekonomi yönetimi ile AKP Hükümetidir” dedi.

Son dönemlerde Gaziantep’te büyük artışlar gösteren intihar vakarının ardındaki gerekçelere bakıldığında; işsizlik, borç batağı ve yaşanan iflasların olduğunu ifade eden CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya, "Ekonomide yaşanan kötü gidişatın ardından artan intihar vakaları, İçişleri Bakanlığı’nın istatistiklerine de yansımaktadır. Veriler, yoksulluk nedeniyle yaşanan intiharlarda bölge ayrımı olmadığını, geçim sıkıntısı, borç ve işsizlik nedeniyle tüm ülkede yaşanan intihar sayısının sürekli arttığını ortaya koymaktadır." dedi. 

“Kötü ekonomi yüzünden esnafın intihar ettiği, işsizlik yüzenden evine ekmek götüremeyen insanların, iş bulamayan gençlerin, batan işletme sahiplerinin intiharlarının her gün haberlere konu olduğunu ifade eden Yılmazkaya, Bu intiharların sorumlusu, kötü ekonomi yönetimi ile AKP Hükümetidir” dedi.

İçişleri Bakanlığı'nın intiharlarla ilgili verilerine göre açıklama yapan Yılmazkaya sözlerine şöyle devam etti:

"Ülke genelindeki geçim sıkıntısı, borç ve işsizlik gibi etkenler intiharları artırmada büyük rol oynamaktadır. Bu rakamlara göre, Nevşehir’de bir yılda yaşanan intihar vakalarının yüzde 50’si, Hakkâri’de yüzde 40’ı ve Uşak’ta yüzde 33’ü yoksulluk yüzünden meydana gelmiş. 

Gelir adaletsizliği 

Yılmazkaya, "Gelir adaletsizlikleri, ebeveynlerin gerekli standartları sağlayamaması gibi ekonomik gerekçeleri intihar sebepleri arasında yer alsa da son yıllarda “adalete olan inancın yara alması ve toplumsal baskı” da intiharlarda önemli bir yere sahip” dedi.

"Bu Soruna Çözüm Bulmak Meclisin Asli Görevidir"

Konuyu en kısa sürede Meclis gündemine taşıyacağım” diyen CHP’li Yılmazkaya “Son dönemde giderek artan bu intihar vakalarının ulusal bir sorun haline geldiği net bir şekilde görülmektedir. Bu soruna çözüm bulmak Meclisin asli görevidir. Yaşanan intihar olaylarının altındaki gereçlerin araştırılması ve gerekli çözümün bulunması adına Meclis Başkanlığına araştırma önergesi vereceğim" şeklinde konuştu.