Özgür Özel: Siyasi bukalemun Mahir Ünal

Özgür Özel: Siyasi bukalemun Mahir Ünal

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "SSK'yı Z Kuşağı'na anlatmanız gerekiyor." sözlerine yanıt vererek, "Z Kuşağı bir şey öğrenmek isterse öğrenir Recep Tayyip Erdoğanın dikte etmesine gerek yok." dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "SSK'yı Z Kuşağı'na anlatmanız gerekiyor." sözlerine karşı şu açıklamalarda bulundu:

"Recep Tayyip Erdoğan Z Kuşağı'nın eskileri bilmediğini, eskilerde genel başkanımızın Sosyal Sigortalar Kurumu’nu batırdığını söylüyor. Öncelikle şunu söylemek lazım Z kuşak’ı Cumhurbaşkanı da olsa bir partinin genel başkanı da olsa kimseden talimatla bir konuda kanaat sahibi olacak bir kuşak değil. Bir konuyu merak ettiklerinde dakikalar saniyeler içersinde bilgiye ulaşabilen ve bu konuda vicdan terazileri de hiç sapmayan bir kuşak. Bizim özendiğimiz, bir şey öğretmeye değil bir şey öğrenmeye çalıştığımız bir topluluk gençler. 

Z kuşağını dair en büyük sıkıntımız...

'Z Kuşağı bunları bilmiyor, anlatın' diyor. Bir de kendi yılına doğru gibi anlatmak istiyor.

Z kuşağını dair en büyük sıkıntımız, üzüntümüz;  belli bir yaşın altındaki gençlerin içinde ailelerinin ekonomik sosyal durumlarından dolayı yaşadıkları adaletsizliklerdir. Birinin elindeki cep telefonu diğerinde yoksa, birinin uzaktan bilgiye, eğitime erişimi varken diğerinin yoksa bu bizim derdimizdir. 

Z Kuşağı bir şey öğrenmek isterse öğrenir Recep Tayyip Erdoğanın dikte etmesine gerek yok. Recep Tayyip Erdoğanın bahsettiği durum zaten komik bir durum. Şöyle ki; Sayın Kemal Kılıçdaroğlu SSK müdürüyken, SSK'nın bağlı olduğu bir Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı var.  Ayrıca o bakanlığa bağlı bir başbakan var. Halk başbakanları değiştiriyor, başbakanlar bakanları değiştiriyor, SSK genel müdürü hükümetin aldığı kararları yapıyor. 

Recep Tayyip Erdoğan kendi dönemi ile ilgili övünürken 'ben yapmadım genel müdürlerime yaptı' diyor mu? 'Duble yollar yaptık' diye övünürken 'aslında bu benim başarım değil partimizin övüleceği bir durum yok karayolları genel müdürümüzü takdir etsin herkes ' diyorsa, SSK’nın geçmiş döneminden de o dönemin genel müdürü Kemal Kılıçdaroğlu’nu sorumlu tutsun. Akıl yürüteceksek böyle yürütmek lazım.

"Açık 100 kat artmış"

İşin önü söz arkası yine yalan. Diyelim ki hesabı Kemal Bey verecek; Kemal Bey’in döneminde bugünkü parayla 4,5 milyar TL açık var. Bugün Sosyal Güvenlik Kurumu'nda 407 milyar TL açık var. Açık 100 kat artmış. Kemal Bey’in dönemindeki açık söylüyor kendi dönemindeki açığı söylemiyor. 

O zaman hep asgari ücretle çalışan biri emekli olduğunda aldığı maaş şimdi hep askeri ücretle çalışan birine bağlanan maaşın 2 katıydı şimdi yarısı.

"Z Kuşağı kendilerine Saray yapanları biliyor"

SSK'da asgari ücretle çalışanın hak ettiği emekli maaşı yarıya düşürdüler. Buna rağmen açık 100 kat artmış. Neden? Kötü yönetimden. Kim yönetiyor Tayyip Erdoğan yönetiyor. Çok basit bir akıl yürütmeyle şöyle; Kemal Bey ne kadar temiz ne kadar düzgün bir insanmış ki Tayyip Erdoğan bula bula SSK Genel Müdürü iken ki açığını bulmuş. Oda bugünkü açığın yüzde 1’i kadarmış.

'Z Kuşağı bunları bilsin' diyor. Z Kuşağı istediği her şeyi bilir. Z Kuşağı kendilerine Saray yapanları biliyor. Kemal Kılıçdaroğlu bir apartmanın dördüncü katında oturuyor. Recep Tayyip Erdoğan bin 500 odalı bir saray da oturuyor. Kemal Kılıçdaroğlu’nun yazın gideceği kışın gideceği başka evleri yok ama Erdoğan hepimizin parasıyla kendine Muğla’da Otlukbeli'nde bir yazlık saray yaptırdı. Katar Emiri ile birlikte orada tatil yapacaklar. Ahlat'ta da bir tane kışlık saray yaptırdı, orada da kayak yağacak.

"Vatandaş yapamıyor, Cumhurbaşkanının pergoleci danışmanı yapabiliyor"

Mesela Kemal Bey’in danışmanlarının, çalışma arkadaşlarının partiden aldıkları bir tane maaş var. Ama Tayyip Bey’in iletişim başkanı pergoleci Fahrettin, Neden Pergoleci diyoruz? Bunun evi vardı. Evinin yanındaki boş arsaya gitmiş pergole yaptırmış, mangal yaptırmış, taş döşetmiş. Boğazda çivi çaksan ceza alırsın. Üsküdar il Başkanımız bu konuyu ortaya çıkardığında, onlara mahkeme açtığı gibi aynı gün gidip Vakıfbank’ta ihaleyle 10 yılığına arsayı kiralamış, suçüstü yakalandığında. Sonradan hatasını anlayıp Z Kuşağı hashtag açıp suçunu kınayınca, suçunu kabul etmiş ve elleriyle yıkmış. Madem yıkacaksın neden yapıyorsun? Vatandaş yapamıyor, Cumhurbaşkanının pergoleci danışmanı yapabiliyor.

"AK Partili olmayana iş yok. Artık AK Partili olana da iş yok"

Eskiden Adalet ve Kalkınma Partisi yokken üniversiteyi bitirenler KPSS sınavına giriyordu. Bu sınavda yüksek puan alanlar da işe giriyordu. Şimdi mülakat var mülakatta torpil var. AK Partili olmayana iş yok. Artık AK Partili olana da iş yok. AK Parti'ye yakın olanlara, yukardan torpilli olanlara iş var. Gençler işsiz kalıyor ya gelecekten endişeli ya, ülkeyi AK Parti yönettiği için.

"Siyasi bukalemun Mahir Ünal"

Recep Tayyip Erdoğan, Parti Sözcüsü Ömer Çelik ve siyasi bukalemun Mahir Ünal. Neden bukalemun diyoruz adama? Şundan diyoruz: Siyasi konjonktüre göre renk değiştirdiği için. Renk değiştirir bukalemun gibi. FETÖ güçlüyken Fetöcülere övgüler düzer. PKK ve Abdullah Öcalan ile müzakere edilirken hemen o işleri savunur. Bu müzakereler tu kaka olduğunda hemen karşıya geçer milliyetçi olur. Mahir Ünal’ın bukalemunluğu budur. Bugün de yine televizyonda bukalemunluk yaptı. Mahir Ünal’ın ciddiye alınacak bir tarafı yok yanarlı dönerli bir siyasi figürdür kendisi. Yarın CHP iktidar olsun; biz yapmayız da kimse korkmasın siz yolladığınızda Mahir Ünal'dan hepimiz kurtulacağız. Farzı misal, 'Gel Mahir Bey' dersen bukalemundur döner CHP’li olur. Zaten dedem de CHP’liydi, biz zaten Atatürkçüyüz, ben Ak Parti'nin içindeki en Atatürkçü figürdüm... Mahir bey böyledir.

Ama bunların hepsi CHP’ye saldırmak dışında hiçbir şey konuşmazlar. Şundan konuşmazlar; millet yoksuldur, millet işsizdir, millet güvencesidir, milletin sağlığı tehlikededir. Bunların dertleri milletin bu konuları konuşmamasıdır. Bunların dertleri darbe gelecek arkama geç. Kim toplancak arkanda? İşsizler. Ezana saldırı var, arkamda toplan. Kim toplanacak arkanda? Koruyamadığı krize mani olamadığı iflasa sürüklediğin esnaflar. Büyük tehdit altındayız, beka sorunumuz var, arkama geçin. Kim geçecek arkana? Traktörünü haczettirdiğin köylüler. Kim toplancak arkana? İzmir’de bir hafta tirtir titrettiğin, elektriğini kestiğin mahallenin romanları. Kim toplancak arkana? Sürekli borç altında olduğu için kredi kartının bütün harcama limitleri dolmuş memur kardeşlerim. Kim toplansın arkana? İşsizler ordusu, Ak Parti'den torpili olmadığı için iş bulamayan gençler. 

"Arzu Çerkezoğlu: Asgari ücret vergi dışı bırakılmalıdır"

Disk Başkanı Sayın Arzu Çerkezoğlu dün sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti. Sayın Arzu Çerkezoğlu‘nun talepleri var. O talepleri dile getirmek boynumuzun borçu. Diyor ki; asgari ücret vergi dışı bırakılmalıdır. Dünyanın pek çok ülkesinde asgari ücretten vergi alınmaz. Türkiye’de asgari ücret bırakın yoksulluk, açlık sınırının altındadır. Asgari ücret alan da karnını doyuramamaktadır. Bir de bundan devlet vergi almaktadır. 'Bu vergiyi kaldırın' diyor." şeklinde konuştu. 

 

 

Gündem