Boğaziçi'ndeki 17 yıllık görevini bıraktı, nedenini Halk TV'ye açıkladı

Boğaziçi'ndeki 17 yıllık görevini bıraktı, nedenini Halk TV'ye açıkladı

Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi'nin Yayın Kurulu Başkanı Murat Gülsoy, 17 yıldır sürdürdüğü bu görevden istifa ettiğini duyurmuştu. Gülsoy, istifa kararının perde arkasını Halk TV'ye anlattı.

Can Coşkun - Halk TV

Prof. Dr. Melih Bulu'nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atanmasının ardından tepki istifaları sürüyor. Rektör Danışmanı olan Prof. Dr. Zafer Yenal'ın görevden ayrıldığını duyurmasından sonra bir istifa da Yayınevi cephesinden geldi. 17 yıldır Yayın Kurulu Başkanlığı görevini yürüten yazar Murat Gülsoy, Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi'ndeki görevini bıraktığını açıkladı, istifa gerekçesinin detaylarını ise Halk TV'ye anlattı.

"Yayın Kurulu Başkanlığı, rektörlükle yakın temas içinde yürütülmesi zorunlu bir görev yeridir, mevcut koşullarda çalışabileceğimi düşünmediğim için istifayı gerekli gördüm" diyen Gülsoy, Boğaziçi'ne yapılan Melih Bulu atamasına ilişkin ise şu yorumu yaptı: 

"Boğaziçi Üniversitesi dünyanın en seçkin üniversitelerinden biridir. Öğrencileri nasıl ki çok zor sınavları kazanıp buraya gelip okuyorsa hocaları da çok ciddi değerlendirme süreçlerinden geçerek üniversiteye dahil oluyorlar"

"Bu görevi alabilecek çok sayıda hocamız var"

Gülsoy ayrıca; atama öncesindeki sürece de işaret ederek "Ben üniversitemiz hocaları arasında bu görevi alabilecek çok sayıda kişinin olduğunu biliyorum ve üniversite bileşenlerine danışılarak bu atamanın yapılmasının çok daha doğru olacağına inanıyorum. 1984 yılında öğrencisi olarak girdiğim bu okulda 1993 yılından beri hocalık yapıyorum" yorumunu yaptı.

Süreci, daha önceki atamalarla da kıyaslayan Gülsoy, "Böyle bir dönem gördüm, evet, 12 Eylül rejimi dışarıdan bir rektör atanmıştı iki dönem. Bugün neden böyle bir şey yapılma gereği duyulduğunu ise anlamakta güçlük çekiyorum" ifadelerini kullandı. 

Gülsoy, akademik kadroda yer almaya devam edeceğini vurguladı. 

Özel Haber