Boğaziçi protestolarında gözaltına alınan öğrenci: Çıplak arama yapıldı, tecavüzle tehdit edildik

Boğaziçi protestolarında gözaltına alınan Havin Özcan, serbest kaldıktan sonra yaptığı açıklamada çıplak aramaya maruz bırakıldıklarını ve tecavüzle tehdit edildiklerini söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 08 Ocak 2021 12:03

Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyım olarak Melih Bulu’nun rektör atanması sonrası protestolar başladı. Protestoların ardından çok sayıda öğrenci şafak operasyonlarıyla evlerinden gözaltına alındı. Gözaltına alınan öğrencilerden 20’si adli kontrol şartıyla, biri ise herhangi bir kısıtlama olmadan serbest bırakılırken; iki öğrenci, savcılık sorgusunun ardından tutuklama talebiyle adliyeye sevk edildi.

"Tecavüzle tehdit edildik"

Serbest bırakılan öğrencilerden İstanbul Üniversitesi öğrencisi Havin Özcan, gözaltı sürecinde yaşadıklarını anlattı. Özcan, kendilerine ters kelepçe yapıldığını ve bileklerinin morartıldığını söyledi. Buna rağmen muayenede tutanak tutulmadığını ifade eden Özcan, “Nezarethaneye getirildiğimizde, altı polis geldi ve başıma toplanıp beni tecavüzle tehdit ettiler.” dedi.

"Çıplak aramaya zorlandık"

Özcan, çıplak aramaya zorlandığını söyleyerek “Bir gün sonra hastaneye gittiğimizde bir polis, kamusal alanda, ‘İki i… geldi’ diyerek tecavüzle tehdit etti” ifadelerini kullandı.

"Operasyondan önce çok sayıda ölüm tehdidi aldık"

Açlık grevine girdiklerini söyleyen Özcan, avukatlarıyla görüşmelerinin de engellendiğini söyledi. LGBTİ+ bireylere düzenlenen bir komplo olduğunu iddia eden Özcan, “Operasyon düzenlenmeden önce en az 50-60 ölüm tehdidi aldık. Hatta Gaziantep AK Parti Milletvekili de bizim fotoğraflarımızı paylaşıp bizi terörist ilan etti” diye konuştu.

Video: Yol TV