Bill Gates'ten uyarı: Aşılar yetersiz kalabilir

Bill Gates'ten uyarı: Aşılar yetersiz kalabilir

Microsoft'un kurucusu ve AstraZeneca, Johnson Johnson ve Novavax aşılarına maddi destek sağlayan Bill Gates, mutasyona uğramış koronavirüs hakkında uyarıda bulundu. Mutasyona karşı üçüncü doz koronavirüs aşısına ihtiyaç duyulabileceğini söyledi.

Bill Gates, her geçen gün bir başka türü ortaya çıkan koronavirüs mutasyonları ile ilgili mevcut aşıların yetersiz kalabileceğini söyledi. Mevcut aşıların Güney Afrika ve Brezilya mutasyonlarına karşı etkisinin az olmasının ortaya çıkması üzerine Gates, üçüncü bir koronavirüs aşısı dozuna ihtiyaç duyulabileceğinin altını çizdi. 

CBS gece haberlerinden Norah O'Donnell’a konuşan Gates, "Şimdiki tartışma şu ki, mevcut aşının süper yüksek bir haline mi ihtiyacımız var, yoksa tamamen aynı olan üçüncü bir doza mı ihtiyacımız var, yoksa modifiye edilmiş başka bir aşıya mı ihtiyacımız var? ABD’de üretilen, kullanılan ya da kullanılması planlanan beş aşının tümü mutasyonlara karşı değişiklik yapmayı planlıyor, bu durumda iki dozu olmuş kişiler üçüncü bir dozu olabilir. Sanırım, bu mutasyonların ABD'yi derinden etkilediğinde halkı korumak için mutasyonları da kapsayan bir aşıya sahip olmanın en doğru ihtimal olduğunu düşünüyorum" ifadelerini kullandı.