Bilkent'in senato kararı öğrencileri isyan ettirdi: Önce sağlığımızı, şimdi psikolojimizi tehdit ediyor

Bilkent'in senato kararı öğrencileri isyan ettirdi: Önce sağlığımızı, şimdi psikolojimizi tehdit ediyor

Bilkent Üniversitesi'nin finallerini bahar dönemine ertelemesi öğrencileri isyan ettirdi. Vizelerin yüz yüze yapılmasından dolayı vakaların arttığına dikkat çeken öğrenciler yeni bir kararın felakete yol açacağını söyledi.

Halk TV Haber Merkezi

Bilkent Üniversitesi öğrencileri, üniversite yönetimine tepkili. Sosyal medyadan tepkilerini dile getiren öğrenciler #BilkentMağdur etiketiyle güz döneminin final sınavlarının, yüz yüze yapılması için bahar dönemine ertelenmesine karşı çıkıyor.

"Vizeler yüz yüze yapıldı, vakalar arttı"

Halk TV’ye konuşan bir Bilkent öğrencisi, vizelerin iki hafta önce yüz yüze yapıldığını ve bu yüzden öğrenciler arasında koronavirüs vakalarının arttığını söyledi.

Bilkent Üniversitesi'nin öğrencilere attığı e-postada vizelerin kampüste ve yüz yüze yapılacağı söylenmişti:

bilkent-mail-001.jpg

Dün çıkan senato kararında İngilizce Hazırlık bitirme sınavlarının önümüzdeki ay yüz yüze yapılmasının planlandığı belirtildi. Öğrenciler, "Salgının o döneme kadar biteceğinden nasıl emin olabiliyorlar" sorusunu yöneltti.

Sınav yükü artacak

Üniversitenin senatosundan dün çıkan karara göre ise güz döneminin sınavları bahar döneminde yapılacak. Sınavlar öncesi ise derslere bir hafta ara verilecek. Bu duruma tepki gösteren öğrenciler, “Önceki dönemin tüm konularını içeren onca dersin finaline çalışmamız için bir hafta veriliyor” ifadelerini kullandı.

İşte senato kararı:

ekran-resmi-2020-12-03-17-57-04.png

Öğrenciler; vizelerin yüz yüze yapılmasının fiziksel sağlıklarını, finallerin bahar dönemine ötelenmesinin ise ruh sağlıklarını tehdit ettiğini söyledi. Kararın ‘keyfi’ olduğunu savunan öğrenciler üniversite yönetiminden bu karardan vazgeçmesi talebinde bulundu.

Öğrenci Konseyi lağvedildi

Öte yandan; üniversitelerde öğrencilerin temsilcisi konumunda bulunan Öğrenci Konseyi de yeni seçim yapılmayınca lağvedildi. Konseyin lağvedilmesi, öğrencilerin bulunduğu bir mesajlaşma grubunda “Okul yönetimi ile yaptığımız telefon görüşmesinde bizim görev süremizin devam etmediğini, seçim olmamasının bizim görevimizin devam ettiği anlamına gelmediğini ve herhangi bir mecrada konsey başkanı veya yardımcısı olarak adımızın geçmesi durumunda bunun bizim için sonuçları olacağını söylediler” ifadeleriyle duyuruldu.

Özel Haber