YouTube Premium kullanıcılarına zoom özelliği geliyor

YouTube yeni özelliğini duyurdu. Premium aboneleri artık YouTube videolarına 8x'e kadar zoom yapabilecek.

Yayınlanma:
Güncelleme: 05 Ağustos 2022 17:21
YouTube Premium kullanıcılarına zoom özelliği geliyor

Popüler video platformu YouTube, video izlemeyi daha fonksiyonel hale getirecek özellikler geliştirmeye devam ediyor. Platform, sadece Premium abonelerine sunulan yeni özellik kapsamında videoları yakınlaştırmaya izin verecek. Bu güncelleme hem dikey hem de yatay videolar için geçerli olacak.

sadece Premium kullanıcıları kullanabilecek

Shift Delete'in haberine göre, YouTube, yıllardır beklenen videoları yakınlaştırma yeteneğini nihayet devreye aldı. “Pinch to zoom” isimli test özelliği kapsamında videoları 2x’ten 8x’e kadar yakınlaştırabilmek mümkün. Ancak yeni özelliğin sadece deneysel program ile Premium kullanıcılarına sunulacak.

1 Eylül tarihine kadar test edilecek olan video yakınlaştırma yeteneği, kullanıcılar tarafından beğenilmesi durumda YouTube’a dahil edilecek. Ancak 1 Eylül’ün ardından tüm kullanıcılara mı yoksa sadece Premium abonelerine mi açık olacağı belirsiz.

YouTube videoları için ekranı doldurma özelliği bulunuyor. 16:9 formatındaki videolar çerçevesiz akıllı telefon ekranlarına tam oturmadığı için, videoyu ekranın tamamına genişletmek mümkün. Fakat yeni deneysel özellik, ekranı doldurmak yerine videonun belirli bölümlerini yakınlaştırmanızı sağlayacak.

Yakınlaştırdıktan sonra videoda hareket edebilirsiniz

Platformun paylaştığı fotoğrafa göre, iki parmağınızı kullanarak videonun istediğiniz bölümlerine zoom yapabilirsiniz. Ayrıca yakınlaştırdıktan sonra, videoda hareket edebilir ve daha yakından bakabilirsiniz. Deneysel özellik 8x’e kadar zoom imkanı tanıyor.

Premium kullanıcıları Android uygulamasından veya YouTube web sitesinden yeni özelliği test edebilir. Yeni özelliği açmak için profil fotoğrafınıza tıklayın ve ardından “yeni özellikleri dene” bölümüne gidin. Fakat video yakınlaştırmanın gecikmeli olduğu söyleniyor, 1 Eylül’e kadar tam olarak doğru çalışmayabilir.