Yapay zekadan küçük kıza tehlikeli öneri: Prize bozuk para değdir

Amazon’un sanal asistanı Alexa, 10 yaşındaki bir kız çocuğuna prizin yarısına kadar soktuğu fişe bozuk para değdirmesini önerince şirket, yapay zeka destekli sesli asistanında güncellemeye gitti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 29 Aralık 2021 14:55
Yapay zekadan küçük kıza tehlikeli öneri: Prize bozuk para değdir

10 yaşındaki çocuğun, yapay zeka destekli sana asistan Alexa’ya "Bana bir challenge (meydan okuma) önerir misin?" diye sorması üzerine Alexa,"Telefonun şarj cihazını prizin yarısına kadar tak, ardından açıkta kalan uçlara bir bozuk para ile dokun" yanıtını verdi.

Küçük kızın hayatını tehlikeye atabilecek bu öneri sonrasında açıklama yapan anne Kristin Livdahl, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Alexa'nın sunduğu aktivite önerisine tepki göstererek, "YouTube’da daha önce bir eğitmenin sunduğu ayakkabı giyerek uzanmak ve yuvarlanmak gibi meydan okumaları yapmıştık. Dışarıda hava kötüydü, bu yüzden dışarı çıkamamıştık ve kızım yine bir aktivite yapmak istedi. Alexa da bunu önerdi" dedi.

BBC’ye konuşan Amazon sözcüsü,sözkonusu hatanın düzeltildiğini belirterek, Alexa’nın gelecekte tehlikeli meydan okuma önermesini önleyecek şekilde güncellendiği bilgisini paylaştı.

Amazon, konuya ilişkin resmi internet sitesinden de bir mesaj yayınladı. Mesajda, "Müşteri güveni, yaptığımız her şeyin merkezinde yer alıyor. Alexa, müşterilere doğru ve yardımcı bilgiler sağlamak için tasarlandı. Bu hatanın farkına varır varmaz düzeltmek için hızla harekete geçtik" ifadeleri yer aldı.

Fotoğraf: AA