Yargı onayladı: Whatsapp grubunuz sizi işinizden edebilir

Yargı onayladı: Whatsapp grubunuz sizi işinizden edebilir

Sakarya Bölge Adliye Mahkemesi 9. Hukuk Dairesi Whatsapp mesajları nedeniyle işten çıkarmaları haklı buldu. Daha önce Yargıtay bu duruma benzer bir olayda işçiyi haklı bulmuştu. Bu durumda Whatsapp yazışmaları işten edebilir mi?

Sakarya'da bir işyeri çalışanlarının kendi aralarında kurdukları Whatsapp grubundaki yazışmaları gerekçe göstererek 3 çalışanını tazminatsız işten çıkardı.

Whatsapp yazışmalarının özel hayatın gizliliğine girdiğini belirten ve bu nedenle iş akdinin haksız yere feshedildiğini iddia eden işçiler mahkemeye başvurarak işe iade davası açtı. Sakarya Bölge Adliye Mahkemesi 9. Hukuk Dairesi'nde görülen davada karar verildi. Mahkeme işvereni haklı buldu ve yerel mahkemenin kararını istinaf mahkemesi de onayladı.

Şirket ürünü hakkında olumsuz yazılar yazdığı gerekçesiyle 

Milliyet gazetesinden Elif Altın'ın haberine göre, davacı işçinin vekili dilekçesinde, müvekkilinin 2014-2018 arası davalı şirkette ürün tanıtım temsilcisi olduğunu, 16 Şubat 2018’de mesai arkadaşları ile WhatsApp grubu yazışmalarında şirketin ürünü hakkında olumsuz yazılar yazdığı gerekçesiyle iş akdinin feshedildiğini belirtti.

Daha önce Yargıtay emsal durumdaki bir davada işçiyi haklı bulmuştu. Fakat Sakarya'da yerel mahkemenin bu kararı ile Whatsapp mesajları resmen işten çıkarma sebebi oldu. 

Yargıtay daha önce işçiyi haklı bulmuştu

Daha önce de benzer bir dava konusuyla ilgili Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, WhatsApp’ın kendi içinde korunduğu ve 3. kişilere kapalı olduğu belirtilerek, "Dolayısı ile işçilerin iş akışını bozmadığı ve çalışmaların etkilemediği sürece bir grup kurmaları ve burada iletişim içinde olmaları yasak değildir. İşçilerin bu kapsamda burada iletişimlerinin kişisel veri olarak da korunması esastır. Bu yazışmalara dayanılarak iş aktinin feshi haksız olup, kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı taleplerinin kabulü yerine reddi hatalıdır” denilmişti.