Taliban içeriklerine WhatsApp, Facebook ve Instagram’dan yasak

Teknoloji firmaları, Taliban’la ilgili içeriklerle nasıl başa çıkacaklarına dair sorunlarla karşı karşıya kaldı. Sosyal medya platformları Instagram, Facebook’un yanı sıra haberleşme uygulaması WhatsApp, Taliban’ı destekleyen içerikleri yasakladığını duyurdu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 18 Ağustos 2021 10:13
Taliban içeriklerine WhatsApp, Facebook ve Instagram’dan yasak

Teknoloji firmaları, Taliban’la ilgili içeriklerle nasıl başa çıkacaklarına dair sorunlarla karşı karşıya kaldı. Sosyal  medya platformları Instagram, Facebook’un yanı sıra haberleşme uygulaması WhatsApp, Taliban’ı destekleyen içerikleri yasakladığını duyurdu.

Facebook sözcüsü, Taliban’la ilgili içeriklerle nasıl başa çıkacaklarına dair açıklama yaptı. Facebook, yerel bağlamlar hakkında bilgi sahibi olan bir grup Afgan uzmanla çalışarak platformda ortaya çıkan sorunların tespiti ve uyarılması konusunda yardım aldıklarını belirtti.

Uluslararası toplum otoritesi

Hükümetlerin tanınması konusunda kararlar almadıklarını vurgulayan şirket, ancak ‘uluslararası toplum otoritesini’ takip ettiğinin altını çizdi. Belirtilen kararın Facebook’a ait  WhatsApp ve Instagram  için de geçerli olduğu duyuruldu.

Taliban, mesajlarını yaymak için yıllardır sosyal medya platformlarını aktif şekilde kullanıyor.

 

KAYNAK: Anadolu Ajansı