Taksilerde robot çağı: Yollara çıkmaya hazırlanıyor

Giderek gelişen sürücüsüz otomobil teknolojisinde neredeyse sona gelindi. Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) robot taksiler yola çıkmaya hazırlanıyor.

ABD merkezli dev şirket Amazon'un bir projesi olan robot taksi Zoox'da sona gelindi. Yollara çıkmaya hazırlanan robot taksi Zoox, 4 kişi taşıma kapasitesine sahip ve pedal, fren ya da direksiyonu bulunmuyor. Şirket Zoox ile ilgili yaptığı açıklamada aracın federal hükümetin yasalarına uygun olduğunu ve California'da test sürüşü için başvuru yaptıklarını duyurdu.

Zoox'un kurucu ortağı ve teknoloji şefi Jesse Levinson Reuters'e verdiği demeçte, "Muafiyet gerektirmeyen bir araç üretmek için gerçekten fazladan zaman ve kaynak yatırımı yaptık ve bu da temelde kendi kaderimizi kontrol etmemize ve araçlarımızı geniş ölçekte sahaya çıkarmamıza olanak sağlıyor" dedi.

Tesla ile aynı fabrikada üretiliyor

Reuters'ın aktardığına göre Zoox'un VH6 adlı aracı dört yolcu taşıma kapasitesine sahip, aracın bu düzeninin, startup Cruise'un Ocak 2020'de tanıtılan Origin'e benzediği belirtiliyor. VH6, Zoox'un Tesla'nın da otomobillerini ürettiği Fremont, California'daki "Kato" fabrikasında üretildiği ifade ediliyor.

Öte yandan savaş ve diğer küresel krizlerin etkilediği ekonominin şirketi etkilemediğini ifade eden Levinson, fabrikanın düzinelerce VH6 ürettiğini ve mevcut konumun on binlerce araç üretebileceğini, Zoox'un yıl başında 1.400 olan çalışan sayısını bu yıl 2.000'e çıkaracağını söyledi.

halktv.com.tr // Dış haberler