Pfizer ve BioNTech aşısının üçüncü doz sonuçları açıklandı

Pfizer ve BioNTech aşısının üçüncü doz sonuçları açıklandı
Pfizer/BioNTech'in geliştirdiği aşının 3'üncü dozunun sonuçları kamuoyu ile paylaşıldı. Buna göre, aşısının semptomatik vakalara karşı yüzde 95.6 oranında koruma sağladığı ortaya çıktı.

Pfizer ve BioNTech, üçüncü doz koronavirüsü aşısının etkisini ölçmek için yaptığı kapsamlı araştırmanın detaylarını kamuoyu ile paylaştı. Türk bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci tarafından geliştirilen aşının güçlendirici üçüncü dozunun corona virüse karşı yüzde 95,6 etkili olduğu belirtildi.

İki şirket tarafından yapılan ve 16 yaşın üzerindeki 10 bin kişinin dahil olduğu araştırmada 3’üncü doz koronavirüsü aşısının semptomatik vakalara karşı yüzde 95,6 oranında koruma sağladığı ortaya çıktı.

Araştırmaya katılan gönüllülerin ortalama olarak ikinci dozdan 11 ay sonra aşı oldukları belirtilirken, katılımcıların yaş ortalaması ise 53 olarak kayıtlara geçti. Grubun yaklaşık üçte birinin 65 yaşın üzerinde olduğu belirtildi.

Üçüncü doz koronavirüsü aşısının her yaş grubu insanda tutarlı sonuçlar verdiği de şirketler tarafından açıklandı.

'Normalleşmeye götürebilir'

Normalleşme sürecinde güçlendirici dozun önemli olduğunu vurgulayan Şahin, "Bu bulgularda, herkes için aşılara geniş küresel erişimin yanı sıra, güçlendirici aşıların pandemiyi kontrol altına alma ve normale dönüşte önemli bir rol oynayabilir" diye konuştu.

Etiketler :