James Webb'in objektifinden Yaratılış Sütunları

James Webb'in objektifinden Yaratılış Sütunları
Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) James Webb Uzay Teleskobu, Yaratılış Sütunlarını çekti.

NASA'nın James Webb Uzay Teleskobu, uzay ajansının yoğun gaz ve toz bulutları içinde yeni yıldızların oluştuğunu söylediği "Yaratılış Sütunları"nın bir görüntüsünü yakaladı.

Ajans yaptığı açıklamada, "Üç boyutlu sütunlar görkemli kaya oluşumlarına benziyor, ancak çok daha geçirgenler. Bu sütunlar, yakın kızılötesi ışıkta -zaman zaman- yarı saydam görünen soğuk yıldızlararası gaz ve tozdan oluşuyor" ifadelerini kullandı.

ffccagcwiaah9yg.jpg
Fotoğraf: NASA

Açıklamada yeni görüntünün, "araştırmacıların, bölgedeki gaz ve toz miktarlarının yanı sıra yeni oluşan yıldızların çok daha kesin sayılarını belirleyerek yıldız oluşumu modellerini yenilemelerine yardımcı olacağı" belirtildi. Sözkonusu görüntünün, yıldızların milyonlarca yıl boyunca bu tozlu bulutlardan nasıl oluştuğu ve patladığına dair daha net açıklamanın geliştirilmesine katkı sağlayacağı düşünülüyor.

Açıklamanın devamında, "Yakın kızılötesi ışık, Webb'in bulutları 'delip' sütunların ötesindeki büyük kozmik mesafeleri ortaya çıkarmasına izin vermiş gibi görünse de, bu görüntüde hiçbir galaksi bulunmuyor. Bunun yerine, Samanyolu galaksimizin diskinin en yoğun kısmındaki yıldızlararası ortam olarak bilinen yarı saydam gaz ve toz karışımı, evreni daha derinden görmemizi engelliyor" diye belirtildi.

c7a32859bb50e536fddfa79b29a0f2b2.png
Solda Hubble Teleskobu'nun görüntülediği Yaratılış Sütunları, sağda James Webb'in görüntülediği Yaratılış Sütunları

Bu sütunlar, 1995 yılında NASA'nın Hubble Uzay Teleskobu tarafından fotoğraflanmasıyla meşhur olmuştu.

Kaynak:halktv.com.tr Dış Haberler Servisi

Etiketler :