Instagram'da 'yukarı kaydır' dönemi bitiyor

Instagram'da 'yukarı kaydır' dönemi bitiyor
En çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından Instagram, hikayelerden direkt bağlantıya yönlendiren 'yukarı kaydır' özelliğini kaldırıyor. Bu özellik yerine bağlantılar kullanıcılar tarafından özelleştirilebilir şekilde sticker'larla eklenecek.

Sosyal medya platformu Instagram, hikâyeler özelliğinde hem kullanıcıların hem de içerik üreticilerinin fazlasıyla kullandığı bir özelliğe yer veriyor. 10 bin üzerinde takipçisi olan kullanıcılar ve influencer'ların sponsorlukları için veya bir başka tanıtım amacıyla kullandıkları 'yukarı kaydır' özelliği gelen güncellemeyle değiştirilecek.

Platform, 30 Ağustos’tan itibaren kullanımdan kalkacak olan özellik yerineyse tıklanabilir bir sticker getirilecek. Bu özellikle beraber yukarı kaydırarak sağlanan bağlantıya yönlendirme hareketi sticker'a tıklayarak gerçekleşecek. 

Daha fazla yaratıcı seçenek

Instagram, bu köklü değişikliğin nedeni olaraksa ‘hikâye oluşturma deneyimini kolaylaştırma’ ve ‘daha fazla yaratıcı seçenek’ sağlama şeklinde açıklamalarda bulundu. Kullanıcılar sticker'larını kişiselleştirerek takipçilerinde tanıdık bir simge yaratabilecek.

instagram.webp

Etkileşimi artırması bekleniyor

Instagram’ın eski ürün müdürü, The Verge’e yaptığı açıklamada yapılan değişikliğin insanların platformu kullanma şekillerine daha çok uyduğunu aktardı. Yeni değişiklikle birlikte kullanıcılar, artık bağlantılı hikâyelere de cevap verebiliyor olacaklar. Zira güncel durumda bağlantılı hikâyeler yukarı kaldırıldığında yalnızca bağlantıya gidilebildiğinden herhangi bir etkileşim söz konusu olmuyor.

 

Etiketler :