Hayvanlar aleminin en 'akşamcı' üyesi: Hamsterlar

Alaska Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, Hamsterlarla ilgili ilginç bir gerçeği ortaya çıkardı. Popüler evcil hayvanlar arasında yer alan hamsterların hayvanlar aleminin 'en alkolik' üyesi olduğunu ortaya çıkardı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 28 Aralık 2021 17:34
Hayvanlar aleminin en 'akşamcı' üyesi: Hamsterlar

Alaska Üniversitesi'nden bilim insanları gerçekleştirdikleri incelemelerde, hamsterların insanların günde bir buçuk litre alkol tüketmesine eşdeğer miktarda düzenli olarak alkol tükettikleri sonucuna ulaştı.

Sputnik'te yer alan habere göre, araştırmada su ve alkol seçenekleri sunulan hamsterlar alkol içmeyi tercih ederken, vücut ağırlıklarının her bir kilosu başına 18 gram alkolü günlük olarak tüketebiliyor.

Hamsterların hayvanlar alemindeki en alkolik yaratıklar olmasına rağmen, alkol metabolizması için bir gene sahip olmamaları nedeniyle hafiflikten muzdarip oldukları öğrenildi.

'Tolere ettikleri alkol miktarına insanlar dayanamaz'

Daha önce 1960'da yapılan bir araştırma, hamsterlerin diğer kemirgenlerden daha fazla alkol tüketmesi nedeniyle 'petshop'larda alkol tükettikleri' yönündeki iddiayı ortaya atmıştı.
İngiltere'de yaşayan bir yoğun bakım doktoru Tom Lawton, kısa süre önce Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlarda bir mikrobiyologla 'hamsterların olağanüstü alkol kapasitesi' üzerine yaptıkları bir konuşmayı paylaşmıştı.

Hamsterlerin tüketebileceği miktarlar hakkında Lawton, küçük kemirgenlerin 'bir insanı öldürebilecek alkol miktarını tolere edebildiğini' ifade etmişti.

'Mutlu bir şekilde alkol tüketiyor'

Florida Üniversitesi'nden araştırmacı Danielle Gulick ise çalışmaya dair yaptığı açıklamada, diğer kemirgenlerin alkol tüketmek için önce tadına alışmaya ihtiyaç duyduklarını, hamsterların ise hiçbir alışkanlığa ihtiyaç duymadan 'mutlu bir şekilde alkol içtiklerini' dile getirdi.