AB'de, iphone kullananları ilgilendiren haber

Avrupa Komisyonu, elektronik cihazların şarj girişlerini standardize etmek için yeni bir adım atıyor. Komisyonun hazırladığı direktife göre, Apple, Avrupa Birliği'ndeki (AB) tüm kullanıcıları için şarj girişlerini 2024'e kadar USB-C ile uyumlu hale getirmek zorunda kalacak.

Yayınlanma:
Güncelleme: 23 Eylül 2021 11:58
AB'de, iphone  kullananları ilgilendiren haber

Apple ise AB'nin bu girişimine 'inovasyonu baltalayacabileceği' gerekçesiyle karşı çıkıyor.

Yasa taslağının içeriği

Avrupa Komisyonu kaynaklarına göre, 23 Eylül Perşembe günü sunulacak taslakta, bütün elektrikli cihaz üreticilerinden USB-C türü şarj noktası kullanılan bütün cihazlara uyumlu hale getirilmesi talep edilecek.

Euronews'te yer alan habere göre, yeni kurallar cep telefonlarının yanı sıra tabletler, kulaklıklar, kameralar ve hoparlörleri de kapsayacak. Komisyon yetkilileri yasa ile şarj aletlerinin değil, şarj giriş noktalarının uyumlaştırılacağına vurgu yapıyor.

Elektronik atığın düşürülmesi hedefleniyor

Yeni yasada üreticilerden her yeni akıllı telefon ile şarj aleti satışını durdurmaları, bunun yerine tüketicilere eski şarj aletlerini kullanma seçeneği sunmaları da istenecek. Taslaktaki bu madde ile AB'deki yıllık toplam elektronik atığı 980 tona düşürülmesi hedefleniyor.

1 yıllık adaptasyon süreci

Yasa taslağının önümüzdeki yıl yasalaşması bekleniyor ve üye devletlerden yasanın bir yıl içinde iç hukuka aktarması isteniyor. 1 yıllık adaptasyon süresinin tanınacağı yeni düzenlemenin 2024'ün ortasında hayata geçmesi planlanıyor.