'5 yıl içinde oyunlar para ödeyecek'

Reddit'in kurucu ortağı, gelecek 5 yıl içinde oyun pazarının yüzde 90'ının Oyna-Kazan oyunlardan oluşacağı tahmininde bulundu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 21 Ocak 2022 08:52
'5 yıl içinde oyunlar para ödeyecek'

Alexis Ohanian gerçek dünya para birimlerine dönüştürülebilen oyun içi kripto para birimleri üretmek için blok zinciri teknolojisini kullanan yeni oyun modelinin, kişilerin sadece video oyunları oynayarak önemli miktarda para kazanmasına imkan sağlayacağını öne sürdü.

Ohanian, Where It Happens podcast'inde, "İnsanların yüzde 90'ı harcadıkları zamanın karşılığını layıkıyla almazsa video oyunu oynamayacak" dedi.

5 yıl içinde zamanınıza gerçekten de hak ettiği değeri vereceksiniz ve reklamlar için hasat edilmek ya da gerçekte elinize geçmeyen aptal çekiçler satın almak adına dünyanın parasını harcamak yerine blok zincirde karşılığı olan ve bir o kadar eğlenceli oyunlar oynayacak ama bu sefer hasat eden siz olunca para da kazanacaksınız.

Independent Türkçe'nin aktardığına göre, Kripto para borsası Kraken Intelligence'da çalışan kripto araştırmacıları, şirketin adını taşıyan yıllık raporda Oyna-Kazan ve blok zinciri oyunları üzerinde yükselen yeni sanal ekonominin sonuçlarına dikkat çekti.

Raporda, "Bu modelin doğuracağı sonuçlar oyun dünyası için devrim niteliğinde, özellikle de kullanıcıların, milyarlık gelir elde eden Fortnite'ta olduğu gibi oyun içindeki varlıklara gerçek para harcadığı bu çağda" dendi.

Oyna-Kazan modelinin düşük vasıflı işçilerin gerçekten bu işi üstlenerek oyun içindeki ödüllerle hayatlarını geçindirebilecek bir gelir elde etmesi sayesinde verimli bir ortam sağlayabileceğini düşünen bazı kişiler, bu modelin evrensel temel gelire bir alternatif oluşturabileceğini ve böylece sadece oyun dünyasında değil, toplumun daha geniş kesimleri üzerinde de önemli etkiler yaratma potansiyeline sahip olabileceğini savunuyor.

Oyna-Kazan, karakterinizi ya da avatarınızı bir şirketin logosuyla süslemekten metaverse'te çeşitli hizmetler sunmaya kadar birçok farklı şekil alabilir. Bu tür hizmetler, sanal dünyada konser vermesi için bir kişinin uzay gemisini metaverse'ün bir yerinden başka bir yerine götürmeyi içerebilir.

Oyun içi ödüller, oyuncuların görevi tamamlaması karşılığında değerli NFT'ler kazanmalarını da sağlayabilir.

Pokemon tarzı Axle Infinity oyunu gibi bu modele ait ilk sürümlerde oyuncuların oyun içi ödüllerden ayda 500 dolara kadar kazandıkları görülmüştü.

Kraken'in raporunda, "İleriye bakıldığında, endüstri büyüdükçe ve ticari katılım arttıkça, birçok kişinin metaverse'te dijital binalar tasarlayarak, etkinliklere ev sahipliği yaparak ve Oyna-Kazan mekaniğine sahip oyunlar oynayarak kariyer yapması mümkün" dendi.