14 bin yıllık kadın iskeleti bulundu: Karanlık döneme ışık tutuyor

14 bin yıllık kadın iskeleti bulundu: Karanlık döneme ışık tutuyor
İspanya’nın doğusundaki Cova Gran de Santa Linya bölgesinde 14 bin yıl önce yaşayan bir kadının iskeletini ortaya çıkardı. 'Linya" olarak adlandırılan kadının kalıntıları, insanlığın biyolojik ve toplumsal gelişimine dair yeni bilgiler sağlıyor.

Bilim insanları, tarihsel açıdan oldukça önemli olan İspanya’nın doğusundaki  Cova Gran de Santa Linya bölgesinde 14 bin yıl önce yaşayan bir kadına ait kemikler buldu. Söz konusu bölgede daha önce son Neandertallerin ve ilk modern insanların kalıntıları da gün yüzüne çıkarılmıştı. 

"Linya" olarak adlandırılan kalıntılar kapsamında biri hala pelvise bağlı olan iki uyluk kemiğini buldu, bir kol ve bacak kemiği,  el ve ayak kemikleri ortaya çıkarıldı.

Kadının kafatası, omurgalıları ve kaburgaları da keşfedildi, ancak bunlar kötü durumda olduğundan analiz edilemedi. 

Bununla birlikte arkeologlar, kadının yaşını belirlemek için karbon-14 tarihlendirmesini kullandı. Centro Nacional de Investigación sobre la Evolución Humana (CENIEH) adlı araştırma kuruluşundan Alfonso Benito Calvo, "Kesinlikle bir insan iskeletine ait olan ve hala kısmen bağlantılı olan kemik kalıntılarını, kazı alanının iki metre altında bulduk" dedi.