Beyaz Saray'ın öngörüsü: Bir yıl daha normalleşme yok

Beyaz Saray'ın öngörüsü: Bir yıl daha normalleşme yok

ABD Başkanı Joe Biden, mayıs sonuna her ABD'liye yetecek kadar koronavirüs aşısına sahip olacaklarını söyledi ve gelecek yıl bu zamanlar hayatın normale döneceğini dile getirdi. ABD günlük 60 bine yakın yeni vakayla halen dünyada salgının odak ülkesi

ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray'da bir basın toplantısı düzenleyerek salgındaki son durum ve aşılamaya ilişkin açıklamalarda bulundu. Açıklamasında Trump yönetiminin salgını hafife aldığını dile getiren Biden, "Covid-19 konusunda bize miras kalan dağınıklığı toparlama yolunda ilerleme kaydediyoruz." dedi. 

Biden, dünyanın en büyük ilaç üretim şirketlerinden Merck & Co'nun, Johnson & Johnson'ın hafta sonu onay alan Covid-19 aşısını üreteceğini de kaydetti.

Eğitimcilere ve okul çalışanlarına aşıda öncelik çağrısı

Daha önce yaptığı açıklamada temmuz sonuna kadar tüm Amerikalılara yetecek kadar aşıları olacağını açıkladıklarını anımsatan Biden, "Şimdi üretim konusunda attığımız adımlar sonucunda mayıs sonuna kadar elimizde her Amerikalıya yetecek kadar aşımız olacak." diye konuştu. Biden, hayatın normale dönmesi için ise önümüzdeki yıl bu zamanları işaret etti.

Biden, okulların bir an önce açılması için ellerinden geleni yapacaklarının altını çizerek, "Biz her eğitimcinin, okul çalışanının, ana okulu çalışanının bu ay sonuna kadar en az bir doz aşı olmasını istiyoruz. Bu nedenle de eyaletlere bu çalışma gruplarına öncelik verme çağrısında bulunuyorum." dedi.

Biden, kurallara uyulması gerektiğini dile getirerek, "Tünelin sonunda ışık var ama her şey bitmiş değil. Şimdi gardımızı düşürmenin zamanı değil." ifadesini kullandı.