Aşıdan sevindiren haber

Aşıdan sevindiren haber

İngiltere’de yapılan bir araştırma Oxford/AstraZeneca ya da BioNTech/Pfizer aşılarının bir dozunun dahi 80 yaş üstü bireylerde, ağır hastalık ve ölüm riskini yüzde 80 oranında azalttığı gözler önüne serdi.

İngiltere'de Kamu Sağlığı Kurumu'nun verilerine ilişkin yapılan bir araştırma koronavirüs aşılarının etkinliğini gözler önüne serdi. Araştırmada, Oxford/AstraZeneca ya da BioNTech/Pfizer aşılarından yalnızca bir doz uygulandığında bile 80 yaş üstü hastaların ağır hastalık ve ölüm riskinin ciddi oranda azaldığı görüldü.

Söz konusu yaş grubunda koronavirüsü ağır geçirme riski yüzde 80 azalırken, ölüm riskinin ise yüzde 83 oranında düştüğü gözlendi. Tek doz aşıyla 70 yaş üzerinde ise hiçbir semptom göstermeden hastalığı atlatanların oranı yüzde 70 olarak belirlendi. Uzmanlar tek dozun sağladığı bu yüksek korumanın sevindirici olmasına rağmen, iki doz aşının da yapılması gerektiğini düşünüyor. 

Öte yandan İngiltere'de Brezilya varyantlı mutasyon virüs ile mücadele ediliyor. Ülke çapında toplanan virüs örneklerinin analiz için gönderildiği Sanger Enstitüsü’ne göre, Brezilya varyantı ülkede bilinen vakaların yüzde 20’sine denk geliyor.