Besici, kurban bayramı öncesi dertli: Bu sene köylü bitti

Besici, kurban bayramı öncesinde de dertli. CHP İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç’ın, Sivas canlı hayvan pazarında ziyaret ettiği besiciler, satış fiyatlarının masraflarını karşılayamadığını söyledi. Bir besici, “Bu sene köylü bitti zaten” dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 06 Temmuz 2021 14:41

Sivas’ta çiftçi ve besicilerin sorunlarını dinleyen Mansur Yüksel Kılınç, Yıldızeli İlçesi’ne bağlı Banaz Köyü’nde köylülerle saman çekti. Kılınç daha sonra Şarkışla’da bulunan bölgenin en büyük canlı hayvan pazarını ziyaret etti.

'Maliyetine bile satamıyoruz' 

Kılınç’a dert yanan besiciler, satış fiyatlarının masraflarını bile karşılayamadığından şikayet ettiler.

Bir besici, “Bu sene köylü bitti zaten” dedi. Kılınç’a içinde bulundukları zor durumu anlatan bir besici, “Bir havyanın ayda 1000 lira maliyeti var. 1000 lira yiyor abi, rahat. 10 kilo yem yemediği sürece, bu hayvan ete gelmez. Arpanın torbasını 108 liraya alıyoruz” diye konuştu.

Bir başka besici ise “Geçen sene 70 liraya aldığımız yem fiyatları, bu sene 150 lirayı buldu. Et geçen sene 35 liraydı, şimdi 40 lira, 42 lira” dedi.

Daha sonra Şarkışla’da düzenlenen Tarım ve Hayvancılık Çalıştayı’na katılarak çiftçi ve besicilerin sorunlarını anlatan Yüksel Mansur Kılınç, dünyada tarımın çok hızlı geliştiğini belirterek “Dünya tarımsal üretimi ve lojistik zincirini artık öyle bir evreye getirmiş ki… Biz, bu sorunları çözüp bir huzur toplumu, bir refah toplumu yaratma çabası içeresinde olmalıyız” dedi.

KAYNAK: ANKA