Berkin Elvan duruşması ertelendi

Berkin Elvan duruşması ertelendi
Berkin Elvan'ın ölümüne ilişkin davanın 18. duruşması Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'nde görülecek.

Gezi direnişi sırasında Okmeydanı'nda polisin attığı gaz fişeğinin yaralaması sonrası yaşamını yitiren Berkin Elvan'ın davasının 18. duruşması 9 Aralık'ta saat 9 buçukta Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'nde görülecek. Berkin Elvan'ın ailesi bir açıklama yaparak herkesi 9 Aralık'ta saat 9 buçukta Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'ne çağırdı. Açıklamada, "Sadece tetiği çekenin değil emri verenlerin de adalet önünde hesap vermesi için uzun bir yolda yürüyoruz. Berkinimizin çocukluğunu, geleceğini ve hayallerini çalanların bir an önce hesap vermesini istiyoruz" ifadesi kullanıldı. 

Duruşma başladı

Berkin Elvan'ın babası Sami Elvan ve annesi Gülsüm Elvan duruşmaya girmedi. Avukatlar ise duruşma salonunda hazır bulunuyorlar. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'da duruşmayı izlemek için salonda yerini aldı. 

Duruşma ertelendi

Halk TV muhabiri Gül Gündüz'ün duruşmadan aktardığına göre, Mahkeme başkanı bu aşamada esas hakkındaki mütalaanın verilmeyeceğini belirterek duruşmayı 29 Ocak 2021 saat 10.30'a erteledi.

"Adalete açız"

Duruşmanın ardından yapılan basın açıklamasında konuşan avukat Can Atalay şunları söyledi:

"Biz adalet istiyoruz. Kelimenin gerçek anlamı ile adalet istiyoruz. 14 yaşında bir çocuğun evinin hemen yakınında güpe gündüz, sokak ortasından öldürülmesinin sorumlularının hesap vermesini istiyoruz. Biz davamızın takipçisiyiz, bundan vazgeçmeyeceğiz. Berkin'in sorumluları adil yargılama olmaması için 2013 Haziran'ından bu yana elinden ne geldiyse yaptı. Adalet istiyoruz. Bir mahkeme var karşımızda, o mahkemenin kendi iddiasını kendi varlık sebebini ciddiye almasını, gerçek durmasını bunun da görünür olmasını istiyoruz.

Bu dosyaya en başından beri siyasal iktidar aklınıza gelen ve gelmeyen tüm müdahale yöntemleri ile müdahale etmeye çalıştı. Müdahale etti. Dosya karar aşamasına gelmişken, dosyada bütün delillerin toplanmasına başkanlık eden, keşfi yapan, bilirkişi raporlarını talep eden, tanıkları dinleyen, sanığı dinleyen mahkeme başkanı son anda terfien tenzil-i rütbe edilmesi açıkça yürütmenin, siyasal iktidarın yargıya müdahalesidir. Biz kimsenin vereceği karara kefil değiliz. Gerek Yargıtay'ın gerek AYM'nin gerekse AİHM'nin kararları gereğince görüntüde dahi adil yargılanma hakkını tesis edemiyorsanız bu memlekete büyük haksızlık ediyorsunuz. Kendimizde, acılı ailemizden geçtik. Bu memlekete büyük haksızlık ediyorsunuz. Olmadık çamuru Berkin'in üzerine sıçratma çabasına gerek yok. Biz adalete açız. Türkiye'nin dört bir yanında insanlar adalete aç. Biz bu davanın takipçisiyiz. Hiçbir ayak oyununa pabuç bırakmadık. Bundan sonra da bırakmayız. Adalet istiyoruz, adaleti kazanacağız. 29 Ocak 2021 saat 10.30'da başka hiçbir çağrıya gerek olmadan herkesi buraya bekliyoruz."

Berkin'in babası Sami Elvan ise, "Emsal bir dava olması için Berkin Elvan'ın babası ve ailesi olarak bütün mücadelemizi veriyoruz. İnanın ki önümüzdeki duruşmalarda sizlere çok ihtiyacımız olacak. Sizlerin desteği ile hakkımızı alacağımızı düşünüyorum. Umarım mahkemenin değişen heyeti de gerçek adaleti tesis eder. Herkes hak ettiği cezayı alır. Bugün bir tetikçi yargılanıyor, biz istiyoruz ki emri verenler de yargılansın!"

Berkin'in annesi Gülsüm Elvan, duruşma sonrası "Ben adalet istiyorum. Yargılansın. Recep Tayyip Erdoğan çocuğumu benden aldın bari cezayı ver. Yeter artık. Ben adalet istiyorum." dedi.

Etiketler :