Batman İl Sağlık Müdürlüğünden haberimiz hakkında açıklama

Batman İl Sağlık Müdürlüğünden haberimiz hakkında açıklama

Batman İl Sağlık Müdürlüğü, “Batman’da 7 saat boyunca yoğun bakım yatağı bekleyen çocuk yaşamını yitirdi” haberimiz üzerine açıklamada bulundu.

Fırat Yeşilçınar - Halk TV

Müdürlüğün açıklamasında hastanede bir sorun olmadığı iddia edildi. Ancak Halk TV’ye konuşan hala Safiye Akdağ, çocuğu defalarca hastaneye götürüp getirmek zorunda kaldıklarını ve iğne verilip gönderildiklerini söylemişti.

Açıklamada ayrıca, hastanede yer olmasına rağmen neden devlet hastanesi tarafından özel hastaneye sevk edildiğine dair bir bilgi de yer almadı.

Batman İl Sağlık Müdürlüğünün açıklaması şöyle:

Bazı basın yayın organlarında "Batman'da 7 saat boyunca yoğun bakım yatağı bekleyen çocuk yaşamını yitirdi!" başlıklı haberler üzerine bu açıklamaya gerek görülmüştür.

 

İddialar üzerine yapılan incelemede;

 

Tuberoskleroz hastası olan 18 aylık hastanın, epilepsi nedeni ile kalp ve beyin tutulumu mevcut olduğu ve bir üniversite hastanesinde takip edildiği anlaşılmıştır. Ateş ve halsizlik nedeniyle Batman Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesine başvuran hastaya uzman hekim tarafından gerekli tetkikler yapılmış, hastamız Yoğun Bakım Servisine izole bir şekilde yatırılarak bizzat başhekim ve çocuk uzmanı eşliğinde tedavisine başlanmıştır. İleti tetkik ve tedavi için 3. basamak yoğun bakım ihtiyacı doğması üzerine, hastamıza PCR testi yapılmıştır. Haberlerde hastanın bekletildiği iddia edilen sürenin, PCR testinin sonuçlanması için gereken süre olduğu anlaşılmaktadır. Oysa bu süre içerisinde de hastamızın zaten yoğun bakım servisinde tedavisine devam edilmiştir.

 

Hastamız test sonucunun çıkmasının ardından covid hastaları için ayrılmış özel bir hastanede bulunan yoğun bakım servisine çocuk uzmanı eşliğinde transfer edilmiştir. Buradaki 3 günlük takip ve tedavisinin ardından tüm müdahalelere rağmen ne yazık ki kurtarılamamıştır.

 

Hastamızın yoğun bakım yatağı için bekletildiği ve bu sebeple hayatını kaybettiği iddiası gerçeği yansıtmamaktadır.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.