Barış Yarkadaş: Özel okulları ayakta tutabilmek için aç-kapa yapacaklar

Gazeteci Barış Yarkadaş, okulların koronavirüs salgını nedeniyle 2021 sonuna kadar kapalı kalacağını ve özel okulları ayakta tutabilmek için bunun açıklanmadığını ileri sürdü.

Gazeteci Barış Yarkadaş, Halk TV'de Ayşenur Arslan ile Medya Mahallesi'nin konuğu oldu. Koronavirüs salgını nedeniyle okulların 2021 yılının sonuna kadar açılmayacağını öne süren Yarkadaş, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un da açılmayacağını bildiğini ancak özel okulları ayakta tutabilmek için açıklamadıklarını söyledi.

Yarkadaş şu ifadeleri kullandı:

Okulları aç-kapa yapacaklar. Biliyorsunuz, Milli Eğitim Bakanımız da özel okul sahibi. Diyelim ki sen çocuğunu geçen yıl özel okula yolladın. Okulların açılmayacağını bilirsen ‘Bari devlet okuluna vereyim, param cebimde kalsın’ dersin. Özel okullar ayakta kalabilsin diye bir 15-26 gün açık tutup diyecekler ki ‘Ya denedik olmadı, hadi herkes EBA’ya dönsün’.

 

Milli Eğitim Bakanı da biliyor bunun olmayacağını. Geçen gün, ’15 binin üzerinde ders kaydı çektik’ dedi. Okulu açacaksan, ders kaydını neden çekiyorsun? Sadece tıp fakültelerinde çok zorunlu dersler var onlar için belki zorunlu dersler yapacaklar, onun dışında ben 2020 ve 2021 yılında okulların kapalı kalacağını düşünüyorum.