Ateş Kara’dan seyahat kısıtlaması açıklaması

Ateş Kara’dan seyahat kısıtlaması açıklaması

Bilim Kurulu üyesi Ateş Kara vaka artışı, seyahat kısıtlamasına ilişkin Halk TV’e değerlendirmelerde bulundu. Kara, seyahat kısıtlamasının gündemde olmadığını söyledi. 

Bilim Kurulu üyesi Ateş Kara şunları söyledi:

“Aldığımız kontrol önlemlerinin bir başarısı var ama yeterli değil. Maske ve mesafeye kurallarına uymamız gerekiyor. Düzenli olarak yükselme bunun göstergesi.” 

Bulaşma alanları

Tedbirler sürekli olarak konuşuluyor. Salgının başından bu yana biz çok şey öğrendik. Açık alanlarda maske kuralına uyuluyor. Ama bazı yerlerde uyum olmadığını görüyoruz.

Bulaşma insandan insana oluyor. Eğer mesafe kuralını uygulayabilir halde değilsek sokağa çıkma yasağı olabilir. Ama sokağa çıkma yasağı Bilim Kurulu toplantısında gündeme gelmedi. Düğünlere bir miktar kısıtlama geldi. Ama birey olarak belli şeyleri sıkı tutmamız gerekiyor.

Seyahat kısıtlaması

Bizim en büyük hareketliliğimiz bayram ve tatil döneminde oldu. Ama o hareketlilik şimdi yok. Bazı yerlerde çok sayıda vaka var, bazı yerlerde de vaka sayısı az. Şimdilik seyahat kısıtlaması gündemde değil.

Okulların açılması

Okulların açılması risk getirir. Ama çocukların evde ve dışarıda da temasları oluyor. Bizim küçük çocuklarımızın okul ihtiyacı var. Ekran karşısında bu eğitimi alma şansları yok. Çocukların sayısını kontrol edecek bir sayıya çekerek karar vermemiz gerekiyor.

İkinci kez koronavirüse yakalanılır mı?

Hong-Kong’da bir hastanın ikinci kez koronavirüse yakalandığı görüldü. Bu kötü işaret. Ama ikinci kez hastalananlar hastalığı hafif geçiyorlar.Zat

Zatürre aşısı

Zatürre aşısı için bir sıkıntımız yok. Ama grip aşısı için dünyada yapılacak üretim belli. Bugüne kadar grip aşısı olması gerekenlerin çok küçük bir kısmını aşılıyorduk. Ama şimdi daha farklı bir girişim var. İstediğimiz oranda olamayabilir.

Gündem