Ankapark için tahliye zamanı

Ankapark için tahliye zamanı

Gökçek döneminde 750 milyon dolara mal olan Ankapark’ın Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne devri için işletme sahibi şirkete verilen yasal süre sona erdi.

Görevinden istifa ettirilen eski Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) başkanı Melih Gökçek döneminde 750 milyon dolara mal olan Ankapark’ın Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne devri için işletme sahibi şirkete verilen yasal süre sona erdi. Ankapark’ın ABB’ye devredilmesi için Yenimahalle Kamakamlığı’nın tahliye işlemlerinin beklendiği belirtildi.

Birgün’den Mustafa B. Bildircin’in haberine göre Ankara Büyükşehir Belediyesi, açılışı Mart 2018’de yapılan ve bugüne kadar yalnızca yedi ay açık tutulan Ankapark için işletmeci şirkete 30 Nisan’da, “90 günlük fesih ihtarı” çekti. Şirketin belediyeye ödemesi gereken 26 milyon TL’yi ödememesi üzerine çekilen ihtarın süresi de önceki günlerde bitti. Şirketin yasal süre içinde tesisi boşaltmaması üzerine ABB yönetimi, tahliye için son ihtarnameyi gönderdi. Tahliyenin gerçekleşmemesi halinde 2885 Sayılı Kanun’un 75’inci maddesi gereğince tahliye işleminin, kaymakamlık yolu ile gerçekleştirileceği vurgulandı.

Haberde yer alan bilgilere göre, Ankapark arazisinin nasıl değerlendirileceğine yönelik STK’lerin, üniversitelerin, meslek odalarının ve yurttaşların görüşlerine başvurulacak. Tesisteki büyük yapılar, yıkımı fazladan maliyet gerektireceği için olduğu gibi korunacak.