AKP'den 'MKYK'ya aşı' yanıtı: Aşı yaptırmadık

AKP'den 'MKYK'ya aşı' yanıtı: Aşı yaptırmadık
AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte MKYK üyelerinin de aşı olmasına gelen eleştirilere yanıt verdi. "Biz Cumhurbaşkanına eşlik ettik, aşı yaptırmadık" dedi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, NTV canlı yayınında açıklamalarda bulundu. Gündemine WhatsApp'i de alan Ünal WhatsApp'in yaklaşımının insanları rahatsız ettiğini belirterek "Artık kendi hukuklarını oluşturma eğilimi içerisinde olduğunu görüyoruz" dedi. Ünal, "Uzun süredir tartıştığımız bir egemenlik durumu da söz konusu. WhatsApp'ın yaklaşımı insanları rahatsız etti. Artık kendi hukuklarını oluşturma eğilimi içerisinde olduğunu görüyoruz. Devletlerin egemenlik hakları siber dünyada da geçerlidir. Önümüzdeki günlerde bu konu daha çok tartışılacak. Burada asıl konu sizin bir reklam haline gelmeniz. Cambridge Analytica olayında olduğu gibi verilerimizin manipülasyon ya da reklam amaçlı kullanılması açısından bizim önemli" şeklinde konuştu.

MKYK üyeleri açıklaması

Koronavirüse karşı geliştirilen aşılarla ilgili olarak "Önümüzdeki günlerde yeni doz aşılar gelmeye başlayacak. Biz Cumhurbaşkanına eşlik ettik, aşı yaptırmadık. MKYK üyelerimiz arasında sırası gelen 3 doktor 2 eczacı arkadaşımız aşı oldu" dedi.

Ümit Özdağ

Mahir Ünal, İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ hakkındaki ihraç kararının mahkeme tarafından iptal edilmesine gelen tepkileri değerlendirerek, "Türk yargısı bağımsız ve tarafsızdır." dedi. Ünal şöyle devam etti:

"Kendi milletvekili, kendi il başkanıyla ilgili açıklama yapıyor bununla ilgili yargı karar veriyor. Hakim ve savcılara güveniyorlar mı, güvenmiyorlar mı ona karar versinler. Türk yargısı bağımsız ve tarafsızdır. Geçen gün bir hakim, Ravza Kavakçı hanımefendiye, 'Yelloz köpek, havlıyor' ifadesini, hakaret olarak kabul etmedi. Bana yapılan hakaretlerle ilgili 17 karar açtım takipsizlik kararı verildi. Kararları tartışabilirsiniz ama kalkıp da AKP yargıya karışıyor demek bizim yargı sistemimize hakarettir. Yargının meşruiyetini kimse tartışmaya açmasın. Mahkeme hızlı mı karar almış, yavaş mı karar almış ,bu mahkemenin süreciyle ilgili bir şey."

"Kılıçdaroğlu'nun açıklaması doğrudan millet iradesini hedef alıyor"

Ünal, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 'Sözde Cumhurbaşkanı' demesine ilişkin "Recep Tayyip Erdoğan bu millet tarafından seçilmiş, bir siyasi hareketin lideri olarak Türkiye Cumhuriyeti devletini özde yönetmektedir. Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklaması doğrudan millet iradesini hedef alıyor. Yeminde sözü edilen tarafsızlık hukuki tarafsızlıktır. CHP ısrarla bunun aynı zamanda siyasi bir tarafsızlık olması gerektiğini söylüyor. Bu parlamenter sistemde başbakanın tarafsız olmasını istemek gibi." değerlendirmesini yaptı. ,

Ünal, "Muhalefetimizin temel sorunu şu, CHP, her gün oluşturduğu suni gündemlerle Türkiye'nin enerjisini tüketiyor. Bizim işimiz CHP'nin günlük oluşturduğu yalanlara cevap vermekle geçiyor. Kemal Kılıçdaroğlu bir resim paylaşıyor, sizin verdiğiniz cevaplar ilgilenmiyor. Bizim AK Parti olarak çok pozitif bir gündemimiz var. Türkiye pandemiyle en iyi mücadele eden beş ülkeden birisi." ifadesini kullandı.

Asiltürk ziyareti 

Erdoğan'ın Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asitürk'ü ziyaretine ilişkin olarak Ünal,  "Koalisyonlarla ittifaklar arasında bir fark var. Koalisyonlar seçimden sonra bir zorunluluk ortaya çıkar, ittifaklar seçim öncesi tercihlerdir. Cumhur İttifakı bir millet mutabakatıdır. İyi Parti ve Saadet geleneğinde devlet meşruiyeti sorgulanmaz. Türkiye'nin sorunlarının çözümünde bir takım çözüm ortaklıkları oluşturmak istemesi son derece doğal. Cumhurbaşkanımızın daha önce kullandığı bir Türkiye İttifakı ifadesi vardı. Siyaset üstü meselelerde Türkiye'nin yanında duran herkesle AK Parti konuşur. Demokrasinin güzel tarafı şudur; Meşruiyet zemininde her şey konuşulur." ifadelerini kullandı. 

Etiketler :