AKP kurucularından Kemal Albayrak: Yol arkadaşlarını yolda bulduklarıyla değiştiler

AKP kurucularından Kemal Albayrak: Yol arkadaşlarını yolda bulduklarıyla değiştiler

AKP eski kurucularından Kemal Albayrak AKP'nin uyguladığı politikaları eleştirerek "AKP'liler yol arkadaşlarını yolda bulduklarıyla değiştiler" dedi.

AKP eski kurucularından 21. Dönem Milletvekili Kemal Albayrak Halk TV'de yayınlanan Fatih Ertürk'ün sunduğu Günün Raporu programına konuk oldu. Albayrak, AKP'nin bugüne gelmesinde muhalefetin, sivil toplum kuruluşlarının payı olduğunu söyledi. 

Albayrak şöyle konuştu:

"AKP’yi iyi niyetle kurduk ve hedefimiz akıl bilim hukuk demokrasi diyerek yola çıktık ama yol arkadaşları yolda bulduklarıyla değişildi. Gecekondu siyaset, ezilmişlik üzerine olan konular rezidansa geçince siyaset tamamen belli bir çevrenin oldu. Temiz siyaset denildi kirli siyaset yapıldı. AKP birlik diyor ama ayrıştırmaya gidiyor. Amerika'da da seçim oldu. Amerika seçimlerinde hiçbir zaman ideolojik yapı konuşulmadı koronavirüs konuşuldu vergi konuşuldu. Bizim de artık bununla yüzleşmemiz lazım. Sağ-sol bunlardan kurtulmamız lazım. Siyaset ihtiyaç üzerine yapılır. Bizim Avrupa'dan daha güçlü olmamız için ekonomiyi araştırmamız lazım. Türkiye'nin 200 yıllık tarihinde dünya ticaretinden aldığı pay yüzde 1’i geçememiş bunu tartışalım. Bir baş örtüsüyle bir bayrakla ideolojik yapılarla Türkiye’de siyaset olmaz. Araştırmalar Türkiye’deki gençlerin mutsuz olduğunu, yurt dışına gitmek istediğini söylüyor. Çünkü eğitim yok."

"AKP'nin bugüne gelmesinde herkesin payı var"

Albayrak AKP'nin bugüne gelmesinde sendikalardan sivil toplum kuruluşlarına, muhalefete kadar herkesin katkısının olduğunu söyledi. "Bugüne gelinmesinde bütün siyasetçilerin sorumluluğu vardır. Biz de AKP’yi kurarken böyle olacağını kestirememiştik. Bu hale gelmemizde muhalefet de sivil toplum kuruluşları da sorumlu. Suikast girişimleri tehdit hadiseleri hep oldu ve bunların karşısında durulmadı. Siyaset hukukun önüne geçti. Hukuk siyasetin egemenliği haline geldi." dedi.

"AKP kurucusu olduğuma pişman değilim"

"AKP kurucusu olduğumdan pişman değilim. Ben yapılan icraatı bilirim ama AKP bedevilikten şehirleşmeye geçeceğiz dedi geri bedeviliğe döndü. Bunca hukuk fakültesi, sivil toplum kuruluşları ne yapıyor?  Memlekette bir rahip kadar insanlığın güvenliği yok. AKP'nin yaptıklarına toplum olarak karşı çıkmadık." şeklinde konuştu.

Gündem