Ahmet Saltık: 14 gün kapatma dışında seçeneğimiz kalmadı

Ahmet Saltık: 14 gün kapatma dışında seçeneğimiz kalmadı
Profesör Doktor Ahmet Saltık artan koronavirüs vakalarını değerlendirdi. Saltık, İstanbul Tabip Odası'nın yaptığı kapatma çağrısına ilişkin "14 günlük kapatma dışında seçeneğimiz kalmadı" dedi.

Profesör Doktor Ahmet Saltık Halk TV'de yayınlanan Can Coşkun'un sunduğu Haber Masası programında İstanbul Tabip Odası ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin üzerinde uzlaştığı 14 günlük kapatma çağrısının acilen uygulanması gerektiğini belirtti. Saltık, sadece hafta sonu ya da resmi tatil günlerinde uygulanacak sokağa çıkma yasaklarının yetersiz kalacağını ifade ederek "Ben bunlara piknik karantinaları diyorum" dedi. Saltık, halkın yalnızca hafta sonları kapatma uygulamasını istemesinin Sağlık Bakanlığı'nın vaka sayılarını açıklamamasından kaynaklandığının altını çizdi. "14 günlük kapatmaya halk hazır değil çünkü gerçek rakamlar hala halktan gizleniyor" dedi. 

"Vaka sayılarını kaçla çarpalım?"

Ahmet Saltık, 2 haftalık kapatma öncesi halka önceden haber ve gerekli ekonomik desteklerin verilmesi gerektiğini söyledi. Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı vaka sayılarının gerçeği yansıtmamasına ilişkin "Yunanistan'ın nüfusu Türkiye'den çok daha az olmasına rağmen orada dün 71 kişi hayatını kaybetti. Biz sayıları kaçla çarpalım?" dedi. Saltık, Kanal İstanbul projesine harcanacak 75 milyar dolarlık bütçeye ilişkin olarak ise “14 günlük kapatma 45 milyar dolara yakın bir paraya mal olabilir ama Kanal İstanbul için 75 milyar dolar düşünülüyor. Şu an için Türkiye’nin en yakıcı sorunu salgın ve depremdir. Bunlara odaklanmak gerekiyor. İktidar bunun mali kaynaklarını bulacaktır. Günübirlik önlemlerle salgınla mücadele edilemez. Birinci sıraya halkın sağlığını koymalı ekonomik gerekçeler ikinci plana düşürülmelidir” yorumunda bulundu. 

Etiketler :