9 yıldır dinmeyen acı: Van Depremi

9 yıldır dinmeyen acı: Van Depremi

Cumhuriyet Halk Partisi Van İl Başkanı Mehmet Kurukçu: Konteyner kentler kaldırılınca da birçok vatandaşımız evsiz kaldı.

Van Depremi'nin 9 yılındayız. Deprem ülkesi Türkiye'de başta İstanbul olmak üzere olası deprem senaryoları endişe uyandırmayı devam ediyor. Bununla birlikte üzerinden 9 yıl geçtiği halde Van Depremi'nin yaraları sarılabilmiş değil.

Cumhuriyet Halk Partisi Van İl Başkanı Mehmet Kurukçu,  Eylül Han Tezel'in sunduğu Gündem Özel'e bağlandı. Kurukçu hala dinmeyen acıyı şu şekilde anlattı:

İktidar Van'a depremde ne kadar destek sundu? Neden Afet Bölgesi ilan etmedi? Biz soruların cevabını çok aradık bulamadık. Eğer  Afet Bölgesi ilan edilseydi, depremzedelere satılan TOKİ evleri bedava verilirdi. İktidar o konutları bir yıl içinde bitirmesine bitirdi. Ancak konutların sorunları 9 yıldır devam ediyor. Kullanılan malzemeler kaliteli malzemeler değildi. Hala 5 binin üzerinde konutların parasını ödeyemeyen vatandaşlarımız var. Sözleşmeye göre üç taksit ödeyemeyenlerin evine el konulabiliyor.

Depremden sonra konteyner kentler kuruldu. İnsanlar yıllarca o konteyner kentlerde yaşamak zorunda kaldı. Konteyner kentler kaldırılınca da birçok vatandaşımız evsiz kaldı. Yani hala Van'da depremden kaynaklanan sıkıntı devam etmektedir. O dönem Azerbaycan, Van'ın bir süreliğine elektrik faturasını karşıladığını söyledi. Ama o dönem başka illere gidenler, döndüklerinde 2 bin liralık, 3 bin liralık faturalarla karşılaştılar.