Van depreminin 9'uncu yılı: Sesimi duyan var mı?

Van'da 23 Ekim 2011'de meydana gelen depremde 604 kişi öldü. Binlerce kişi yaralandı. Van depreminin ardından akıllarda "Sesimi duyan var mı?" yakarışı kaldı...

Halk TV Haber Merkezi

Türkiye, 2011 yılının 23 Ekim’inde Van depremiyle sarsıldı. Saat 13.41’de meydana gelen deprem, 25 saniye sürdü. Depremin merkez üssü Van’ın 17 kilometre uzağındaki Tabanlı köyüydü. Kandilli Rasathanesi, depremin büyüklüğünü 7,2 olarak duyurdu. Şiddetinin ise depremin merkez üssünde 9,0 olduğu ifade edildi.

Deprem, çevre iller Hakkari, Ağrı, Iğdır, Erzurum, Kars, Bingöl, Muş, Bitlis, Siirt, Batman, Mardin, Diyarbakır, Şanlıurfa başta olmak üzere İran ve Kuzey Irak’ta da etkisini hissettirdi. Birçok bina yıkıldı, elektrik kesildi, telefonlara ulaşılamadı.

Depremde 644 kişi öldü, 4 bin 152 kişi yaralandı

Depremde resmî rakamlara göre 644 kişi yaşamını yitirdi, 4 bin 152 kişi yaralandı. Deprem nedeniyle 2 bin 197 bina yıkıldı. Depremden 5 gün sonra AFAD’dan yapılan açıklamada; incelenen 10 bin 621 binanın 5 bin 739’u hasarlı ve oturulamaz olarak tespit edildi. 4 bin 882 bina ise hasarlı olmasına rağmen oturulabilir olarak değerlendirildi.

Bayram Otel'in yıkılması

Kasım ayında ise 5,6 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. Bu depremde 25 bina yıkıldı. Bunların arasında, 23 Ekim'deki depremde sağlam raporu verilen Bayram Otel de bulunuyordu. Yıkılan otelin enkazından 24 kişinin cansız bedeni çıkarıldı. Bunların arasında Doğan Haber Ajansı muhabirleri Sebahattin Yılmaz ve Cem Emir de bulunuyordu. Otel sahibi Tevfik Bayram, bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet vermekten 11 yıl 1 ay 10 gün hapis cezası aldı. Yargıtay 12’nci Ceza Dairesi ise yerel mahkemenin kararını bozdu. Eylemin ağırlığı ve ölen kişi sayısının fazlalığı gerekçesiyle bozulan kararda, Van 2’nci Ağır Ceza Mahkemesince verilen ceza az bulundu. Tevfik Bayram’ın cezası, Yargıtay sürecinin ardından 15 yıl 6 ay 20 güne çıkarıldı.

Deprem sonrası altyapı sorunları

Deprem sonrası altyapıda da büyük sorunlar yaşandı. Telefon hatları kesildi, karayollarında meydana gelen göçükler yüzünden ulaşımda ciddi sorunlar yaşandı. Doğalgaz boru hattında sızıntı meydana geldi. Soğuk havalarda doğalgaz akımı kesildi. Boru hatları patladı, kentin bazı kesimleri susuz kaldı. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi 26 Aralık’a kadar kapalı kaldı. Köy okulları ancak 2,5 ay sonra açılabildi.