20 bin liralık altın maske

20 bin liralık altın maske

Gümüş ustası Sabri Demirci tarafından tasarlanılan 18 ayar altın maske 20 bin, 999 ayar gümüş maske ise 1500 liradan satılıyor.

Eminönü'nde 32 yıldır gümüş ustalığı yapan Sabri Demirci, koronavirüs salgını sırasında yapılan araştırmalarda gümüşün antibakteriyel olduğunun tespit edildiğini öne sürerek gümüşten maske yapmaya karar verdi. Uzun uğraşlar sonucu gümüş maskeyi çıkardıklarını ifade eden Demirci,  "Nihayet çıkardık. Dünyada ilk olan antibakteriyel gümüş maskeyi üretiyoruz. Saf 999 ayar. İçerisinde hiçbir şekilde bakır, nikel kaplama bulundurmaz. Gümüş maskenin özelliği üzerinde hiçbir şekilde bakteri, mikrop barındırmaz." dedi.

AA'da yer alan habere göre, Demirci, gümüş maskenin özelliklerini şöyle anlattı: "20 gram bir ağırlığı var maskenin. Bu da sizde negatif bir şekilde etki yapmıyor. Bunun içerisinde, alt ve üst taraflarında ipekten yapılmış sünger var. O süngerler yüzde konforu sağlıyor. Herhangi bir sıkıntı yaşanmaz. Nefes almakta bir sıkıntı yaşanmıyor. Gümüşün antibakteriyel olması sebebiyle bir mikrop en fazla 5 dakika yaşayabiliyor. Bunun daha önce araştırmaları bilim insanlarınca yapılmış. Gümüşün bu şekilde bir özelliği olduğu söyleniyor. Gümüş zaten sağlık sektöründe de çok kullanılan bir maddedir."

20 bin liralık altın maske

Yaptıkları altın maskeden de söz eden Demirci, "Altın maske ise 25 gram geliyor. Onun da fiyatı 20 bin lira. Altının kendisi çok pahalı şu anda. Gramajı 465 lira civarı. İşçiliği de biraz daha uğraştırıyor bizi." diye konuştu. 

Demirci, sözlerini şöyle sürdürdü: "Amerika'daki firmalarla da görüştük. Vatandaşlar maskeyi yıkayarak rahatlıkla kullanabilir. Gümüş yumuşak olduğu için hırpalanmaya gelmez. Yumuşak bezle silinip kurulandıktan sonra tekrar kullanılabilir. Evladiyelik bir şey. Aldığınız zaman, 'Aldık, kullandık, atacağız.' diye bir şey yok. Diğer maskeleri günlük kullanıyoruz. Kullandıktan sonra da çöpe atılıyor. Herkes günde 1 tane maskeyi çöpe atsa yığınla çöp olur. Bunu atmak gibi bir durumumuz yok. Pandemi bittikten sonra isterlerse paraya da çevirebilirler ya da bir korona hatırası olarak saklayabilirler."

Türkiye