Yumurta Kabuklarını Sakın Atmayın !

Yumurta kabuğunda 27 besin öğesi bulunuyor.Çoğumuz yumurta kabuklarını bir işe yaramadığını düşünerek çöpe atarız. Ancak yapılan çalışmalar bunun tam tersi olması gerektiğini gösteriyor.Güçlü kemikler için yeterli...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Yumurta Kabuklarını Sakın Atmayın !

Yumurta kabuğunda 27 besin öğesi bulunuyor.

Çoğumuz yumurta kabuklarını bir işe yaramadığını düşünerek çöpe atarız. Ancak yapılan çalışmalar bunun tam tersi olması gerektiğini gösteriyor.

Güçlü kemikler için yeterli miktarda kalsiyum alımının önemli olduğu artık herkesçe biliniyor

Peki, yumurta kabuğunun %95'inin kalsiyum olduğunu biliyor muydunuz?

Diyetisyen Gülhan Koca, yumurta kabuğunun faydalarını ve nasıl tüketilmesi gerektiğini anlattı.

Güçlü kemik oluşumu için kalsiyumun yanı sıra D vitamini, K vitamini.

Folik asit - B vitaminleri, potasyum, magnezyum, fosfor, omega 3 yağ asiti, protein ve egzersiz de kemik gelişimi için gereklidir.

Kemiklerin yapısında bulunan kalsiyumun bilinen en iyi kaynakları süt ve süt ürünleridir.

Yetişkin bireylerde günlük kalsiyum ihtiyacı 1000 mg kadardır.

Besinlerimiz ile aldığımız kalsiyumun ancak %30-40'ı emilebilmektedir.

Günlük 3-4 porsiyon süt ve süt ürünleri tüketimi kalsiyum ihtiyacımızı karşılamaktadır.

Yumurta kabuğunda 27 besin öğesi bulunuyor.

Yumurta kabuğunun yaklaşık %90-95' i kalsiyum olup besinlerle alınan kalsiyuma göre vücutta sindirimi ve emilimi çok daha fazladır.

Yumurta kabuğunda ayrıca magnezyum, bor, bakır, demir, manganez, molibden, kükürt, silikon, çinko vb. 27 besin öğesi bulunmaktadır.

Bu bileşim insan kemik ve diş yapısı bileşimine çok benzemektedir.

Yumurta kabuğu kalsiyumu ve D3 vitamini takviyesiyle yapılan çalışmalarda kemik yoğunluğu ölçümlerinde artışlar gözlemlenmiştir.

Bu nedenle de osteoporoz (kemik erimesi hastalığı ) riskini azaltmaya yardımcı, iyi bir kalsiyum kaynağı olarak güvenli bir şekilde günlük beslenmeye eklenebilir.

Nasıl tüketilmeli?

Kuş (tavuk) doğru beslenmezse ihtiyacımız olan besin öğelerini yumurta kabuğundan alamayız.

Bu yüzden serbest gezinen kuşların veya sertifikalı organik her türlü yumurta kabuğu (tavuk, kaz, ördek) kullanılmalıdır.

Salmonella bakterisi riski için iyi kaynatılmış olan yumurta kabuğu, kurutulup blenderla toz haline getirildikten sonra tüketilebilir.

Elde ettiğiniz yumurta kabuğu tozunu saklamak isterseniz serin ve kuru bir yerde, cam bir kavanozda muhafaza edebilirsiniz.

Orta boy yumurta kabuğundan yaklaşık 1 çay kaşığı yumurta tozu elde edilebilir. Bu da yaklaşık 800 mg kalsiyum içermekte olup yetişkin bir birey için besinlerden alınan kalsiyumun miktarına göre ilave olarak kullanılabilir.

Kalsiyumun fazla alınması kas kramplarına sebep olabilir. Bu yüzden dikkatli kullanılmalı ve mutlaka potasyum kaynağı muz gibi besinlerin tüketimi de ihmal edilmemelidir