Yargıtay'dan emsal karar: Müstakbel gelininin basenlerine bakan kaynana tazminat ödeyecek

Yargıtay'dan emsal karar: Müstakbel gelininin basenlerine bakan kaynana tazminat ödeyecek
Samsun'da bir kadın, evlilik hazırlıkları yaptığı adamın annesinin basenlerine bakmak istemesini mahkemeye taşıdı. Dava açılmasını reddeden mahkemenin kararını ise Yargıtay bozdu ve 'kişilik haklarına zarar verdiği' gerekçesiyle...

Samsun'da bir kadın, evlilik hazırlıkları yaptığı adamın annesinin basenlerine bakmak istemesini mahkemeye taşıdı. Dava açılmasını reddeden mahkemenin kararını ise Yargıtay bozdu ve 'kişilik haklarına zarar verdiği' gerekçesiyle kayınvalideyi 10.500 lira tazminata mahkum etti.

Aile nişanın yapılmasına engel oldu!

Habertürk'ün haberine göre, evlilik hazırlığı yapan Rukiye Ö. müstakbel kayınvalidesi Sedef Ü. ile alışverişe çıktı. İddiaya göre, kayınvalide adayı müstakbel gelinine dar elbiseler denetti. Kayınvalide adayının bunu Rukiye Ö.'nün basenlerini kontrol etmek için yaptığı anlaşıldı. Nişan öncesi erkek tarafı Rukiye Ö.'nün eteğini kaldırarak vücuduna tekrar bakmak istedi ve buna izin verilmezse nişan yüzüklerinin takılmayacağını belirtti. Bunun üzerine Rukiye Ö.'nün ailesi nişanın gerçekleşmesine izin vermedi.

10 bin 500 lira tazminat ödeyecek!

Rukiye Ö. kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu iddiasıyla Samsun 3. Aile Mahkemesi'nde dava açtı. 500 lira maddi ve 10.000 lira manevi olmak üzere 10.500 lira tazminat talebinde bulundu. Mahkeme, manevi tazminat şartlarının gerçekleşmediğini gerekçe göstererek davayı reddetti. Davanın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 3. Hukuk Dairesi ise emsal bir karara imza atarak, mahkemenin kararını bozdu.

Yargıtay, gelin adayının basenlerine bakmakta ısrar edilmesinin ve basenleriyle dalga geçilmesinin küçük düşürücü bir davranış olduğunu ve kişilik haklarına zarar verdiğini belirterek tazminata hükmedilmesi gerektiğine karar verdi.

Etiketler :