Tatil Köyü Değil Cezaevi! Bir Kuş Sütü Eksik... Çete Liderinin Lüks Hapishanesi Ortaya Çıktı, Dudaklar Uçukladı...

Tatil Köyü Değil Cezaevi! Bir Kuş Sütü Eksik... Çete Liderinin Lüks Hapishanesi Ortaya Çıktı, Dudaklar Uçukladı...
Venezuela'nın en büyük çetesi Tren de Aragua'nın lideri, kaldığı hapishaneyi lüks bir tatil köyüne çevirmiş. Bu da yetmemiş çete üyeleri ailelerini de getirmiş. İçinde yok yok... Yüzme havuzundan gece kulübüne, hayvanat bahçesinden basketbol sahasına... Böyle ceza çekmek dostlar başına...

Güney Amerika kıtasında 5 ülke, Venezuela'da yıllardır en büyük çetelerden Tren de Aragua kontrolündeki hapishanenin geri alınmasının ardından kayıplara karışan elebaşı Hector GuerreroFlores'i arıyor.

BBC'nin haberine göre, Venezuela'nın yanı sıra Kolombiya, Ekvador, Peru ve Şili polisi, 20 Eylül'de düzenlenen baskınla kontrolün çetenin elinden alındığı Tocoron Hapishanesi'nde yapılan aramada bulunamayan 39 yaşındaki çete lideri Flores için geniş çaplı arama başlattı.

ete-lideri.jpg

Ülke dışına kaçtığı değerlendirilen Flores'in liderliğinde Tren de Aragua çetesinin, Kolombiya, Ekvador, Peru ve Şili'ye de yayıldığı kaydediliyor.

Elebaşının 2012'de gardiyanlara rüşvet vererek hapishaneden kaçtığı, 2013'te yeniden tutuklandıktan sonra hapishaneye geri gönderildiği belirtiliyor.

cete111.jpg

Flores'in hapishaneyi çetenin merkezi haline getirdiği ve lüks bir otelin imkanlarıyla donattığı ifade ediliyor.

Çetenin insan kaçakçılığından uyuşturucu ticaretine kadar birçok suça karıştığı bildiriliyor.

ete-lideri1.jpg

Venezuela hükümeti 20 Eylül'de, yıllardır ülkedeki en büyük çetelerden "Tren de Aragua"nın kontrolünde bulunan Tocoron Hapishanesi'ni, 11 bin askerle müdahale ederek geri almıştı.

Tren de Aragua çetesinin elebaşı Hector GuerreroFlores, hapishanede 17 yıllık cezasını çekiyordu.

Tocoron Hapishanesi'ndeki mahkumlar yıllardır bina içindeki bölümlerde özgürce dolaşabiliyor, yasa dışı olarak yaptırdıkları havuz, gece kulübü, mini hayvanat bahçesi gibi alanlarda vakit geçiriyorlardı.

Tocorón hapishanesini sadece Tren de Aragua suç örgütünün sinir merkezi haline getirmekle kalmadı, aynı zamanda kendi yönetimi altında hapishane lüks bir otele çevrildi.

luks-hapishane.jpg

AİLELERİYLE YAŞIYORLAR

Mahkumların aileleri cezaevine taşındı. Mahkumlar derme çatma bir bankaya, bahis dükkanına, restorana ve beyzbol sahasına erişime sahipken, çocukları da hayvan barınaklarındaki flamingoları ve devekuşlarını izleyebildi.

Guerrero Flores'in hapishaneye istediği gibi girip çıktığı da anlaşıldı. Lüksle dolu bir katın tamamı kendisine kalmıştı... çift kişilik yataklar, plazma ekranlar, ses sistemleri. Hatta kendi korumaları bile vardı ve onun izni olmadan hiç kimse bu kata giremezdi.

luks-hapishane2.jpg

Guerrero Flores'in hapishanede hiçbir rakibi yoktu ve bu nedenle sürekli genişleyen suç ağını güvenle yönetebiliyordu.

Çetenin suçları arasında göçmenlere şantaj yapmaktan seks kaçakçılığına, cinayetlere ve adam kaçırmaya kadar pek çok şey var.

Kolombiya, Ekvador, Peru, Şili ve Venezuela'daki polisler Flores'i arıyor.

Etiketler :