Tarihçi Prof. Dr. Özlem Kumrular Hayatını Kaybetti

Tarihçi Prof. Dr. Özlem Kumrular Hayatını Kaybetti
“Kösem Sultan”, “Haremde Taht Kuranlar - Nurbanu ve Safiye Sultan” gibi romanların yazarı Prof. Dr. Özlem Kumrular hayatını kaybetti.

Tarihçi ve yazar Prof. Dr. Özlem Kumrular, İsviçre'nin Zürih kentinde geçirdiği trafik kazası sonrası yoğun bakıma alındıktan bir süre sonra hayatını kaybetti. Doğan Kitap tarafından yapılan açıklamada, Kumrular’ın vefatının derin üzüntüyle karşılandığı belirtildi ve ailesine ve sevenlerine sabır dilendi.

pro.jpeg

Özlem Kumrular Kimdir?

1974 yılında İstanbul’da doğan Özlem Kumrular, lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü’nde, yüksek lisansını aynı üniversitenin Tarih Bölümü’nde tamamladı. Doktorasını İspanya’da Salamanca Üniversitesi’nde yaptı. Özlem Kumrular, özellikle İspanya kaynaklarından Türk ve Osmanlı tarihini araştıran yeni kuşak tarihçiler arasında önemli bir isimdi.

ozlem1.webp

Akademik ve Yazarlık Kariyeri

Kumrular, “Dünyada Türk İmgesi” ve “Türk Korkusu” gibi önemli araştırma kitaplarının yazarıdır. Eserleri arasında “İslam Korkusu” ve “Osmanlı Habsburg Düellosu” gibi kitaplar yabancı dillere çevrildi. Tarihi kurgu romanları arasında “Kösem Sultan”, “Haremde Taht Kuranlar – Nurbanu ve Safiye Sultan” gibi eserler bulunmaktadır. Ayrıca, “Sultanın Mutfağı” isimli eseriyle Osmanlı saray mutfağına derinlemesine bir bakış sunmuştur.

Son dönemde kültür turlarında rehberlik yapan ve birçok televizyon programına konuk olan Kumrular, hem akademik hem de popüler tarih alanında önemli katkılarda bulunmuştu. Kumrular’ın vefatı, tarih camiası ve okurları için büyük bir kayıp oldu.