Rüya Hakkında Bilmediğimiz Gerçekler!

Rüyalar her zaman merak konusu olmuş özellikle tarih boyunca bir çok alanda insanları, kavimleri hatta ve hatta imparatorlukları dahi etkilemiştir. Rüya konusunda pozitif bilimlerin de gelişmesi sayesinde merak oranı artmış ve daha...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Rüya Hakkında Bilmediğimiz Gerçekler!

Rüyalar her zaman merak konusu olmuş özellikle tarih boyunca bir çok alanda insanları, kavimleri hatta ve hatta imparatorlukları dahi etkilemiştir. Rüya konusunda pozitif bilimlerin de gelişmesi sayesinde merak oranı artmış ve daha çok araştırma yapılmaya başlanılmıştır.

Bu araştırmalar günümüzde bilimselliğe hizmet etse de çok eski çağlardan beri rüyalar anlamlandırmak ve de bu anlamlara göre davranma eğilimiyle insanların gündelik hayatını etkilemiştir. Bilimin geldiği noktaya rağmen halen daha belirsiz kalmış ve merak odağı olmaya devam eden rüyalar hakkında bilmediğimiz gerçekler şunlardır:

1. Rüyalarımızın %90'ını unuturuz.

Rüyadan uyandığımız ilk 5 dakikada rüyamızın yarısını, 10 dakika içinde de rüyamızın çoğunu unuturuz.

2. Görme engelli insanlar da rüya görür.

Doğumdan sonra görme yetilerini kaybetmiş insanlar da rüyalarında objeleri görebilirler. Doğuştan görme engelli insanlar ise rüyalarında görüntü görmek yerine sesleri duyar, kokuları koklar ve temasla göremedikleri nesnelere dokunurlar.

3. İstisnasız herkes rüya görür.

Ağır bir psikolojik rahatsızlığı olanlar dışında herkes rüya görür. Eğer rüya görmediğinizi düşünüyorsanız kesinlikle yanılıyorsunuz çünkü siz sadece rüyanızı unutuyorsunuz.

4. Rüyalarımızda sadece bildiğimiz, daha önce gördüğümüz insanların yüzlerini görürüz.

Beynimiz rüyamızda bize yeni insan yüzleri icat etmez, rüyalarımızda gördüğümüz yüzleri hatırlamasak dahi mutlaka reel hayatımızda bir yerde bir anlığına da olsa görmüşüzdür. Ömrümüz boyunca yüzlerce hatta binlerce insan yüzü görürüz bu yüzden beynimizde sonsuz bir yüz arşivi vardır.

5. Rüyalarımız semboliktir.

Eğer belirli bir nesne üzerine çok düşünürseniz o nesne hakkında rüya görmeniz büyük olasılıktır. Rüyalar sembolik bir dilde ve derinlemesine sizinle konuşurlar.

6. Rüyalarda en çok tecrübe edilen duygu endişe/kaygıdır.

Negatif duygular pozitif duygulara oranla rüyalarda daha çok hissedilir.

7. Erkekler genelde rüyalarında diğer erkekleri görür.

Erkeklerin rüyalarındaki karakterlerin %70'i erkek karakterlerdir. Kadınlar ise rüyalarında erkek ve kadınları eşit sıklıkta görür bunun yanı sıra erkekler rüyalarında kadınlara oranla daha agresif duygular yaşarlar.

8. Uyku halindeyken vücudunuz beyninizdeki bir mekanizma tarafından felç bırakılır.

Bu mekanizmanın tetiklenmesi uyku öncesinde, sırasında veya sonrasında oluşabilir. Karabasan gördüğümüze bazen emin olmamızın sebebi beynin bu mekanizmasının tam uyku halindeyken değilken bile harekete geçebiliyor olmasıdır.

9. Rüyanızda seks yaptığınızı gördüğünüz gibi gerçekten de orgazm olabilirsiniz.

İnsanlar rüyalarında seks yaptıklarını görür ama fiziksel olarak rüyalarında orgazm olabildiklerini pek bilmezler. Yapılan araştırmalara göre insanlar rüyalarında reelde yaşadıkların orgazmın aynısını yaşayabilmektedirler.

10. Yapılan araştırmalara göre hayvanlar da insanlar gibi aynı beyin dalgalarıyla rüya görürler.

Uyuyan bir köpeği izleyin, bazen patilerini koşar gibi hareket ettirir ve kovalanıyormuş gibi ufak çığlıklar atar.

11. Bir insan yılda ortalama 1460 rüya görür.

Bu ortalamaya göre insan her gece 4 rüya görmektedir.

12. Hem rüya görüp hem de horlayamazsınız.

Bazı insanların tüm uykuları boyunca kesintisiz rüya görememesi ne kadar acı :(

13. Çocukluğumuzda gördüğümüz rüyalar daha uzundur.

İnsanlar yetişkinlik dönemlerinde çocukluk dönemlerine oranla daha kısa süreli rüyalar görürler. Çocukken gördüğümüz rüyaların %40'ı da kabuslardır ve çocukların rüyalarının büyük bölümü hayvanlarla ilgilidir.

14. Hamile kadınlar rüyalarını diğer insanlara oranla daha çok hatırlar.

Hamilelerin rüyalarını daha çok hatırlayabilmesinin hamilelik sırasındaki aşırı hormon değişikliklerinin sonucu olduğuna inanılmaktadır.

15. Sigarayı yeni bırakanlar rüyalarının yönetmenidir.

Uzun zaman düzenli sigara kullanan insanlar sigarayı bıraktıklarında lucid dream (rüya görürken rüya gördüğünüzün farkında olduğunuz ve rüyanızı kontrol ettiğiniz) görmeye diğerlerine oranla daha yatkındır.

Nikotin bantlarının rüyaların içeriklerini ve hissettirdiklerini daha çok şiddetlendirdiğine inanılmaktadır.

16. Alkol tüketiminin uyku ve rüyalar üzerinde etkisi büyüktür.

Alkol insan beyninin korteksindeki aktiviteyi yavaşlatıp çok derin bir uykuya dalmasına sebep olur.

17. Çocukken izlenen siyah-beyaz televizyon rüyaları etkiliyor.

Çocukluğunda siyah-beyaz televizyon izleyen insanların, çocukluğunda renkli televizyon izleyen insanlara oranla daha tek-renkli rüyalar gördüğü kaydedilmiştir.

onedio.com