Otomobillerdeki Üçgen Şeklindeki Ok İşareti Meğer Bu İşe Yarıyormuş

Otomobillerdeki Üçgen Şeklindeki Ok İşareti Meğer Bu İşe Yarıyormuş
Otomobillerin sürüş panelinde yer alan ve çoğu zaman bir benzin pompasının yanında sağ ya da sol yönde resmedilen üçgen işaretinin ne işe yaradığını hiç merak ettiniz mi? Çoğu zaman Avrupa ve Türkiye pazarında sürülen otomobillerde rastlanılan bu işaret, aslında sürüş güvenliğini oldukça yukarı çeken bir detay.

Yeni nesil otomobiller, karışık gösterge ve panelleri ile adeta uçak kokpitlerini andırıyor.

Günlük kullanımda sıklıkla başvurulan ifadelerin yanı sıra, bazı zaman otomobillerde yer alan ancak sürücülerin de dahil kimsenin bilmediği ifadelerin ne anlama geldiğini merak ettiniz mi?

ÜÇGEN ŞEKLİNDEKİ OK İŞARETİ BU ANLAMA GELİYOR

Özellikle yakıt göstergesinin yanında yer alan üçgen işareti, süs olsun diye tasarlanmış bir ifade değil. Bu işaret, otomobilinizin yakıt deposunun aracın hangi tarafında yer aldığını gösteriyor. Başlangıçta önemsiz duran bu detay, özellikle trafiğin tehlikeli olabileceği durumlarda anlık verilen kararlar ile sürüş güvenliğini daha sağlıklı hale getirmek için tasarlanmış.

panel.jpgTRAFİK HER ÜLKEDE FARKLI YÖNDEN AKMAKTA

Dünyada trafik, her ülkeye aynı şeritten akmamakta. Örneğin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve İngiltere dahil olmak üzere birçok ülke, trafiği soldan yürütmekte.

Dünyada 165 ülkede trafik sağdan, 75 ülkede ise soldan akmakta. Bu durum otomobil sürücüleri tarafından karışıklıkların ve kazaların önlenmesi amacıyla ek tedbirler alınmasına neden olmakta.

arac7.jpg